„Twarze Ubóstwa” widać wszędzie

17 października podczas uroczystej Gali w Warszawie wręczono nagrody laureatom konkursu dla dziennikarzy „Twarze Ubóstwa”. Uroczystość odbyła się w Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem.

Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) przy współpracy z Polskim Komitetem Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska) po raz trzeci ogłosiła konkurs dla dziennikarzy „Twarze Ubóstwa”. Skierowany był do dziennikarzy mediów o zasięgu zarówno ogólnopolskim, regionalnym  i lokalnym, którzy w swoich pracach pokazują złożoność ubóstwa z perspektywy życiowego doświadczenia ludzi nim dotkniętych, jako problemu polityki publicznej, jak również działania szeroko pojętej pomocy społecznej.

Udział w Gali wzięła prezes Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” Elżbieta Ferenc, jako przedstawicielka Śląskiego Forum Organizacji Pozarządowych „KAFOS”. Śląskie Forum Organizacji Pozarządowych KAFOS jest związkiem stowarzyszeń i innych osób prawnych działających w obszarach pożytku publicznego w regionie śląskim, zarejestrowanym w sierpniu 1998 r. Głównymi celami KAFOS jest integrowanie organizacji pozarządowych, wspieranie i reprezentowanie organizacji członkowskich. Podczas Gali ważnym punktem było przedstawienie sytuacji dotyczącej ubóstwa w Polsce przez przewodniczącego Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu profesora Ryszarda Szarfenberga. Dla wszystkich zebranych, przedstawicieli organizacji i instytucji pomocowych, alarmujące są dane, że poziom ubóstwa skrajnego w 2021 roku był jednym z najniższych w historii i wyniósł – według danych GUS – 4,2 proc. Mimo to poniżej minimum egzystencji żyło około 1,6 mln Polaków.
Konkurs “Twarze Ubóstwa” im. Bartosza Mioduszewskiego jest obrazem społeczeństwa zauważonym przez wrażliwe dziennikarskie oko i ucho. W tym roku laureatką została pisarka Agnieszka Szpila z tekstem „Gdzie są te dzieci? W dupie!”, w którym opisała realia dotyczące świadczeń dla osób, opiekujących się dziećmi z niepełnosprawnością. Kolejne miejsca zajęli: Edyta Krześniak za reportaż „Czuję się jak w więzieniu” oraz Marcin Terlik i Anna Mikulska, którzy opisali jak wygląda praca ukraińskich opiekunek w Polsce.

  

* wykorzystano informacje ze strony wrzos.org.pl, https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/dziennikarz-onetu-laureatem-konkursu-twarze-ubostwa-im-bartosza-mioduszewskiego/c08fwn0

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
10196
Scroll to Top
Skip to content