Kto będzie pamiętał, wspominał?
Czy na ziemi pozostanie po mnie ślad?
Czym jest testament?
Testament jest jednostronną czynnością prawną, którą spadkodawca rozporządza swoim majątkiem na wypadek śmierci. Może zostać sporządzony tylko przez osobę, która ukończyła 18 lat, posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. Jest on nieważny, gdy zostaje sporządzony pod wpływem groźby czy też w okolicznościach, które wykluczają świadome lub swobodne podjęcie decyzji. Może zostać sporządzony tylko przez jedną osobę i tylko osobiście (nie można tego uczynić przez przedstawiciela). Może zostać odwołany w każdym momencie życia.
Testament jest aktem woli wielkiej wagi. Dlatego przed jego sporządzeniem należy dokładnie zastanowić się nad jego treścią. Warto przemyśleć, jakimi składnikami majątku możemy dysponować przed śmiercią, komu i w jakiej części warto je przekazać, a także, czy są osoby, które chcemy wykluczyć z kręgu spadkobierców testamentowych.
Dlaczego warto sporządzić testament?
Testament jest jedynym aktem, w którym samodzielnie możemy wyrazić naszą wolę na wypadek śmierci i zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem – kto będzie spadkobiercą i czego.
W jaki sposób można uwzględnić w testamencie Fundację?
Można to uczynić na wiele sposobów, w zależności od okoliczności oraz środków majątkowych, które chcemy przekazać. Najpierw trzeba zastanowić się, co pozostanie po nas w spadku i jak chcemy to rozdysponować.
Testator może uczynić na rzecz fundacji zapis, czyli zobowiązać spadkobiercę do przekazania fundacji określonej sumy pieniędzy. Może to być nawet niewielka kwota, taka na którą testator może sobie pozwolić, czy po prostu chciałby, żeby została przekazana. Jeśli testator chce przekazać konkretną rzecz (np. samochód, nieruchomość etc.) wówczas powinien dokonać tego w formie zapisu windykacyjnego. Spadkobiercami w takiej sytuacji pozostają najbliżsi, a Fundacja będzie zapisobiercą.
Można również ustanowić fundację jednym ze spadkobierców czy też nawet jedynym spadkobiercą (np. wtedy, gdy testator nie ma osób bliskich i majątek mógłby zostać przejęty przez spadkobiercę ustawowego).
Warto poinformować osoby zainteresowane o swojej ostatniej woli, wyjaśnić motywy podjętych decyzji, wskazać, gdzie został złożony testament. W przypadku testamentu notarialnego przechowywać go będzie notariusz (przez 10 lat, następnie trafi do archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego). Notariusz bezpłatnie może umieścić go również w Notarialnym Rejestrze Testamentów, gdzie bez względu na upływ czasu spadkobiercy będą mieli wgląd w jego treść.