Po raz szósty na Starym Mieście 27 sierpnia odbył się piknik sąsiedzki „Przystanek Warta”. Impreza o charakterze integracyjnym, po raz kolejny podkreślała walory najstarszej dzielnicy Częstochowy. Tym razem hasło przewodnie „Warta uwagi warta” mocno podkreśla walory Starego Miasta – rzekę Wartę, przemysł i rozwój Częstochowy, ekologię i edukację.
Pomysł na organizowanie pikniku o charakterze edukacyjnym powstał na spotkaniu Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”. Przy wielu działaniach, które uwypuklają architektoniczne walory dzielnicy, przypominają o tragicznej historii mieszkańców wpisanej w tereny getta, mobilizują i wspierają mieszkańców do aktywności społecznej. „Przystanek Warta” to przestrzeń, gdzie mogą zaprezentować się członkowie Partnerstwa i pokazywać siłę wspólnych działań. „Przy organizacji pikniku przede wszystkim myślimy o mieszkańcach tej wyjątkowej dzielnicy, aby ich wesprzeć i pokazać im, jak dla wielu osób to miejsce jest wyjątkowe. Także dzięki wszystkim, którzy przychodzą na piknik, bowiem oni opowiadają o tym, co tu się wydarzyło dalej” – podkreśla Elżbieta Ferenc prezes Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” głównego organizatora wydarzenia.
Tegoroczny piknik odbył się na terenie Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. Kazimierza Pułaskiego przy ulicy Targowej 29. Otwarta przestrzeń terenu wokół szkoły wypełniła się 23 namiotami, dmuchańcami dla dzieci, ekologicznym autobusem MPK oraz sceną dla artystów. W tym roku muzyczną gwiazdą pikniku był Dariusz S. Wójcik wraz z zespołem. Muzykowi z Gdańska towarzyszyli Jacek Szymański oraz Paweł Zawada. Śpiewający basem Dariusz Wójcik oraz tenorem Jacek Szymański przy akompaniamencie grającego na fortepianie Pawła Zawady wykonali koncert muzyki popularnej „O nie zapomnij mnie”. Drugim muzycznym punktem był występ związanego z Fundacją „Adullam” zespołu „The Shelter” w składzie: Monika Kamela, Czesław Zeller, Grzegorz Skuza, Artur Termena. Warto jednak dodać, że członkami zespołu są m.in. osoby z Klubu Abstynenta „Droga do Wolności”, które znajdują tu nie tylko możliwość rozwijania pasji pomocnej w walce z uzależnieniem, ale i wsparcie osób życzliwych.
Część artystyczna na scenie należała do dzieci i młodzieży. Uczestnicy mogli zobaczyć młodzież z Zespołu Szkół Mody i Reklamy im. Władysława Reymonta w pokazie mody ze swoich licznych kolekcji pod hasłem „Woda”. Uczennice, które prezentowały się na scenie w całości odpowiadały za swoje stroje (od projektów sukienek po ich wykonanie). Podobnie zresztą z pokazem koszulek, które powstały na konkurs szkolny „Motywy przyrodnicze w ubiorze”. Na bawełnianych t-shirtach refleksyjnie zaprezentowano powiązania między elementami środowiska naturalnego Ziemi a gospodarką i życiem ludzi. Radości i uroku dodał występ najmłodszych dzieci ze świetlicy „Życie poza szkołą”, które głośno nakłaniały do dbania o bezcenne dary przyrody.
W namiotach tematycznych zaprezentowali się członkowie Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto-Nowe Życie” – były m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci i dla dorosłych, edukacja z zakresu emisji spalin, możliwość rozmowy o historii dzielnicy (w tym rzeki Warty, Kanału Kohna, Papierni etc.), degustacja naturalnych wód smakowych czy laboratorium badające wodę.
Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców – Częstochowa. W tym roku piknik został dofinansowany ze środków budżetu obywatelskiego.
Zdjęcia: Joanna Sidorowicz