ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa

biuro@adullam.pl

+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30

Światowy Dzień FAS

FAS to alkoholowy zespół płodowy (Fetal Alcohol Syndrome ). Jest to charakterystyczny wzorzec psychicznych i fizycznych wad wrodzonych, które wynikają z picia alkoholu przez matkę w czasie ciąży. W ramach obchodów Światowego Dnia Fas na terenie Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” odbyła się akcja profilaktyczno-edukacyjna.

Profilaktyka antyalkoholowa jest mocno wpisana w działania Fundacji „Adullam”, bowiem jedną z grup, które korzystają z jej wsparcia są właśnie osoby uzależnione. Jednak temat profilaktyki i wiedzy na temat negatywnych skutków picia alkoholu (szczególnie przez kobiety w ciąży) dotyczy większej grupy osób. Działania profilaktyczne mają na celu uświadamianie i edukowanie, a ten temat jest niezmiernie ważny.

Dla osób, które odwiedziły Fundację skorzystały z warsztatów ze specjalistą w zakresie poszerzenia wiedzy o zaburzeniach emocjonalnych i rozwojowych, jednych z skutków działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Wszystkim odwiedzającym wręczane były ulotki, w ten sposób podstawowa wiedza została przekazana najbliższym znajomym raz sąsiadom.

Kolejnym punktem były warsztaty profilaktyczne z użyciem alkogogli i narkogogli, które posłużyły do demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu. Uczestniczący w ćwiczeniach wykonywali proste zadania (przejście po narysowanej prostej linii, przejście do stolika i podniesienie kubka z wodą, itp) najpierw bez okularów, a następnie z użyciem alkogogli i narkogogli, by porównać efekt tych samych czynności na trzeźwo i pod wpływem alkoholu czy też narkotyków.

Ważnym akcentem było też spojrzenie najmłodszych na temat negatywnych skutków picia alkoholu w ciąży. Najmłodsi ze świetlicy „Życie poza szkołą” wykazali się ogromną wrażliwością i wyczuciem tematu. Ich prace w konkursie plastycznym na plakat profilaktyczny “Mój dom wolny od uzależnień” stanowiły spore wyzwanie dla komisji. Nagrody dla wszystkich uczestników wręczyła prezes Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” Elżbieta Ferenc.

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
© Copyright 2023 Fundacja Chrześcijańska "Adullam"
design: Daniel Malinowski
Skip to content