W tegorocznym przeglądzie „Małych form teatralnych” młodzież ze świetlicy „Życie poza szkołą” wystąpiła z mocnym przesłaniem w spektaklu „Prawo miłości”. W kategorii III, adresowanej do dzieci i młodzieży uczestniczących w zajęciach placówek wsparcia dziennego, zajęli pierwsze miejsce.
Przestrzeni użyczyła Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie. Występ każdej z placówek był inny, wykorzystywał różne dodatkowe rekwizyty i sprzęt, co bardzo podniosło poziom tegorocznych występów. Zgodnie z hasłem „Młodość bez uzależnień, przemocy i agresji”, przekazem występów było przede wszystkim przesłanie miłości mimo wszystko, która przezwycięża największe trudności w każdej relacji.
Nic nie przychodzi bez wysiłku. Podobnie jak budowanie więzi i relacji z drugim człowiekiem, tak i praca nad spektaklem potrzebowała czasu i wielu prób. Nasze dzieci i młodzież korzystali w tym względzie z profesjonalnego wsparcia Małgorzaty Grudzińskiej i Arkadiusza Kluby oraz całej kadry świetlicy, którzy starali się, aby przygotować występ na jak najwyższym poziomie oraz pokazać, jak każdy z młodych aktorów jest ważny i wyjątkowy. Po zajęciach szkolnych dzieci przychodziły na próby, wytrwale uczyły się tekstów i melodii, pod okiem reżyserów poszukiwały najlepszych kreacji dla swoich postaci, cierpliwie słuchały uwag i wskazówek, nabierały odwagi i pewności siebie. Dzieci zrobiły coś cudownego – świadomie dokonały wyboru, aby działać na rzecz drugiego człowieka i poświęciły część siebie, aby stworzyć coś, co dotrze z dobrym przesłaniem do innych.
Młodzi aktorzy prowadzili widzów przez kolejne sceny spektaklu, pokazując tym samym prawdziwe ludzkie historie. Spektakl opowiada historię rodziny, która choć wydawała się szczęśliwa, w pewnej chwili pozwoliła, że jedno niepowodzenie zaczęło rodzić kolejne, wpływając negatywnie na wzajemne relacje. Bliskość z tatą zostaje zachwiana, brak zaufania powoduje złość, frustrację i szukanie akceptacji w niekoniecznie właściwym środowisku. Jednak okazuje się, że w życiu nie wszystko jest stracone i często sytuacje, które wydają się bez wyjścia, mogą się całkowicie zmienić. Ratunkiem dla konfliktów, braku akceptacji i złości jest miłość, która swoją siłą wzmacnia i pokazuje nową drogę.
Muzycznie spektakl wsparł zespół „The Shelter”. W przygotowaniach i realizacji działania uczestniczyli członkowie Klubu Abstynenta „Droga do wolności”, mężczyźni z bezdomności – mieszkańcy schroniska „Adullam”, wolontariusze uczestniczący w projekcie „Stare Miasto – Nowe Życie” oraz partner lokalny – Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS”.
Przedstawienie przygotowane zostało w ramach konkursu „Małe formy teatralne” pod hasłem „Młodość bez uzależnień, przemocy i agresji”, organizowanego w ramach Częstochowskich Dni Profilaktyki przez Urząd Miasta Częstochowy – Wydział Polityki Społecznej we współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Częstochowie.