Potęga słowa

W „Opowiadaniach dla najmłodszych” Isaac Bashevis Singer wprowadza nas w świat, który widział jako dziecko. To teksty ważne ze względu na zawartą w nich historię żydowskich tradycji, dziecięcych przyjaźni, a także wielu szlachetnych postaw i mądrości. Opowiadania nie zawierają ilustracji, dlatego w ramach akcji „Czytanie w bramie” w staromiejskich podwórkach to najmłodsi zobrazują te historie.

Tradycyjnie w lipcowe piątkowe popołudnia w podwórkach na Starym Mieście rozgości się czytanie książek. Po raz czwarty w ramach akcji „Czytanie w bramie” będziemy eksplorować świat literatury. Tym razem podążymy za opowiadaniami Isaaca Bashevisa Singera, przenosząc się w nieistniejący już świat, który przed II wojną światową był także w Częstochowie. Tradycje, obyczaje i kultura częstochowskich Żydów były mocno wpisane w rytm i rozwój naszego miasta, istotnego na mapie przemysłowej Polski. Czas wojny przekreślił budowaną nić rozwoju i sprawił, że w staromiejskich podwórkach przestano słyszeć słowa szabat, rabin, tałes, synagoga.

Do tych słów wracamy po kilkudziesięciu latach, przy wsparciu kreatywności i dziecięcej ciekawości. O lingwistyczną pracę nad rozwikłaniem niezrozumiałych słów, zwrotów czy skojarzeń poprosimy właśnie najmłodszych częstochowian. Wspólnie doświadczymy jak treść „Opowiadań” może być interpretowana współcześnie. W tym roku czytać dla nas będą przedstawiciele Partnerstwa „Stare Miasto – Nowe Życie”.

Spotkania będą odbywały się w kolejne piątki lipca (5., 12., 19., 26.) – przy dogodnej pogodzie, od godziny 16.00 do 18:00 w 4 wybranych podwórkach na terenie dzielnicy Stare Miasto. Zaczynamy od podwórka przy Krakowskiej 80.

Akcja realizowana jest w ramach organizowania społeczności lokalnej dla dzielnicy Stare Miasto, w ramach działań Partnerstwa „Stare Miasto – Nowe Życie”. Ma ona charakter cykliczny.

Więcej informacji o lokalizacjach poszczególnych spotkań można znaleźć na fanpage’u Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”.

Tegoroczne działanie realizowane jest w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe Życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, powierzonego Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” przez Gminę Miasto Częstochowa w formie zadania publicznego.

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
Scroll to Top
Skip to content