Wspólne śniadanie dla 400 osób w potrzebie

 

 

 

 

 

 

Tradycyjnie w Wielką Sobotę, okresie spokojnego wyczekiwania, z myślą o osobach samotnych i będących w trudnej sytuacji życiowej zorganizowane zostało Śniadanie Wielkanocne. Inicjatorem wydarzenia była Fundacja Chrześcijańska „Adullam”, która przygotowała je przy współudziale Urzędu Miasta Częstochowy oraz ponad 20 partnerów, przyjaciół i wolontariuszy.

Uroczystość została zorganizowana w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego, który od czterech lat użycza swoich pomieszczeń na czas tego świątecznego spotkania. Do jego wprawnej organizacji włączyło się Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto-Nowe Życie”, które skupia instytucje, organizacje, przedsiębiorców. Ponad 20 partnerów przygotowało dekoracje sali i stołów, upominki dla każdego uczestnika, obsługiwało szatnie, wydawało posiłek oraz paczki świąteczne z żywnością, zapewniło zabezpieczenie medyczne i prewencyjne, jak również zadbało o transport sprzętu i ustawienie stołów i krzeseł.

Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się od wspólnego obejrzenia spektaklu pt. „Aslan”, zaprezentowanego przez dzieci i młodzież ze świetlicy „Życie poza szkołą”. Następnie odbyła się główna część uroczystości – pobłogosławienie pokarmów i złożenie świątecznych życzeń.. Z roku na rok, coraz więcej detali wypełnia miejsce imprezy. Ich celem jest podkreślenie tych uroczystych chwil. W codziennej gonitwie zapominamy o najważniejszym lekarstwie na większość naszych trudów i problemów. Jest nim kontakt z bliskimi, życzliwymi nam ludźmi. Organizując „Śniadanie Wielkanocne” staramy się zadbać przede wszystkim o radosną, pełną serdeczności atmosferę, która sprawi, że każda z obecnych osób poczuje się ważna i kochana.

W tegoroczne „Śniadanie Wielkanocne” włączyło się ponad 20 partnerów, którzy podzielili między sobą liczne zadania. Za dekoracje odpowiadali: Miejskie Przedszkole nr 17, Miejskie Przedszkole nr 21, Szkoła Podstawowa nr 12, Stowarzyszenie „Canis e Catus”, Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej i Klub Ludzi Aktywnych „Zabiegani”. Upominki dla blisko 400 uczestników i uczestniczek spotkania przygotowały dwie świetlice działające na Starym Mieście: „Skrawek Nieba” i „Życie poza szkołą”, jak również Klubokawiarnia „Alternatywa 21”, Fundacja Dla Rozwoju oraz ZGM „TBS”. Za zabezpieczenie wydarzenia pod kątem porządkowym i medycznym odpowiadali stacjonarnie dwaj partnerzy: Straż Miejska oraz Sztab Ratownictwa i Łączności „Rescue Team”.

Kwestie organizacyjne wsparli Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie „DLA RODZINY”, Częstochowski Oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz firmy: Telsat.tv, Manager, Harit i Styl-Rolety. Wsparcie techniczne i transportowe to zasługa Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że Dom i Wnętrze” oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Nieocenioną pomoc okazali również wolontariusze działający w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe Życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS. Byli to zarówno podopieczni Schroniska dla mężczyzn „Adullam”, którzy aktywnie uczestniczyli w pracach związanych z przygotowywaniem sali, szykowaniem posiłku, pakowaniem paczek oraz końcowym sprzątaniu i porządkowaniu, jak również wolontariusze – mieszkańcy dzielnicy oraz seniorzy – angażujący się w przygotowywanie upominków czy ozdobne składanie serwetek.

 

Relację filmową z wydarzenia będzie można obejrzeć na fanpage’u Fundacji dzięki firmie RM Group Produkcja Filmowa i Telewizyjna, a fotorelację wydarzenia dzięki wsparciu fotografów z dwóch organizacji partnerskich: Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy i Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa.

Dla wszystkich uczestników „Śniadania Wielkanocnego” przygotowane zostały paczki żywnościowe z najpotrzebniejszymi, ale i tradycyjnymi produktami (m.in. pieczywo, kiełbasa, babka wielkanocna, sałatki, śledzie, pasztet, jajka w galarecie, pierogi, bigos). Część produktów została zakupiona w ramach małego grantu Miasta Częstochowy. Do paczek dołożyli się partnerzy – Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, Fundacja św. Barnaby o raz Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape. Paczki wzbogacone zostały o propozycje prostych wiosennych jadłospisów, które przygotował Gabinet Dietetyki Małgorzaty Stanior.

W tym roku oprawę muzyczną zapewnił Arkadiusz Kluba i zespół „The Shelter” (złożony z członków Klubu Abstynenta „Droga do wolności” oraz wolontariuszy wspierających).

Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka i współfinansowane było ze środków Gminy Miasta Częstochowa.

 

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
10196
Scroll to Top
Skip to content