Nie wylewajcie złości za okno, nie zaprzyjaźniajcie się z nią w swoich mieszkaniach. Odpuśćcie jej na chwilę, aby zobaczyć nowe możliwości. To, co Was męczy wypowiedzcie podczas spotkania z mediatorem sporów sąsiedzkich.
Kampania społeczna skierowana jest do mieszkańców dzielnicy Stare Miasto, ze względu na koncentrację właśnie w tej dzielnicy działań z zakresu organizowania społeczności lokalnej, prowadzonych przez Fundację Chrześcijańską „Adullam”. „O dzielnicy wiemy tyle, ile powiedzą nam jej mieszkańcy” – podkreślają Dina Lewandowska i Anna Klim-Jaworska.
Spotkania będą odbywały się w podwórkach Starego Miasta. Przebieg i wyniki rozmów posłużą jako pogłębienie diagnozy dzielnicy oraz bardziej przybliżą potrzeby mieszkańców. Spotkania z mediatorem sporów sąsiedzkich przybiorą formę podwórkową, tak aby mieszkańcy „na swoim” terenie mogli rozwiązać sprawy konfliktowe, które choć nieuniknione, nie muszą trwać w nieskończoność i sprawiać, że żyje się trudniej. A skoro „przebaczyć wystarczy tylko raz, a nienawidzić trzeba codziennie” jak głosi jeden z cytatów, to dlaczego tak łatwo wpadamy w konfliktową matnię, z której sami nie potrafimy lub nie wiemy jak się wydostać? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w trakcie podwórkowych „mini-rozmów”.
Na wybranych przykładach możemy stwierdzić, że zadbanie o relacje w najbliższym otoczeniu, o oczyszczenie swojego słownictwa z mowy nienawiści, pomaga lepiej funkcjonować w środowisku lokalnym. „Z takim nastawieniem prowadzone są mediacje. Z racji ich nietypowej formy, bazuję przede wszystkim na szukaniu oparcia we własnych zasobach i rozpatrywaniu sytuacji konfliktowych jako punktu granicznego, kiedy jeszcze mamy wpływ na to, w którą stronę konflikt się potoczy” – podkreśla Klim-Jaworska. Z jednej strony charakterystyczna zabudowa Starego Miasta, układ podwórek i bliskość zabudowań sprzyja budowaniu więzi, z drugiej strony duża rotacja lokatorów sprawia, że trudno te relacje utrzymać.
Pogłębione konsultacje i spotkania animacyjne z mieszkańcami będą trwały od czerwca do października, a ich efekty będą widoczne w postaci inicjatyw sąsiedzkich, bazujących na pozytywnym przekazie i budowaniu zdrowych relacji, które będą rozkwitać w trakcie wspólnej pracy.
Działanie realizowane jest w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe Życie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, powierzonego do realizacji przez Gminę Miasto Częstochowa.
Szczegóły spotkań można znaleźć na fanpage’u Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”.