ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa

biuro@adullam.pl

+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30

Mini-rozmowy o ważnych sprawach

Nie wylewajcie złości za okno, nie zaprzyjaźniajcie się z nią w swoich mieszkaniach. Odpuśćcie jej na chwilę, aby zobaczyć nowe możliwości. To, co Was męczy wypowiedzcie podczas spotkania z mediatorem sporów sąsiedzkich. 

Kampania społeczna skierowana jest do mieszkańców dzielnicy Stare Miasto, ze względu na koncentrację właśnie w tej dzielnicy działań z zakresu organizowania społeczności lokalnej, prowadzonych przez Fundację Chrześcijańską „Adullam”. „O dzielnicy wiemy tyle, ile powiedzą nam jej mieszkańcy” – podkreślają Dina Lewandowska i Anna Klim-Jaworska.

Spotkania będą odbywały się w podwórkach Starego Miasta. Przebieg i wyniki rozmów posłużą jako pogłębienie diagnozy dzielnicy oraz bardziej przybliżą potrzeby mieszkańców. Spotkania z mediatorem sporów sąsiedzkich przybiorą formę podwórkową, tak aby mieszkańcy „na swoim” terenie mogli rozwiązać sprawy konfliktowe, które choć nieuniknione, nie muszą trwać w nieskończoność i sprawiać, że żyje się trudniej. A skoro „przebaczyć wystarczy tylko raz, a nienawidzić trzeba codziennie” jak głosi jeden z cytatów, to dlaczego tak łatwo wpadamy w konfliktową matnię, z której sami nie potrafimy lub nie wiemy jak się wydostać? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w trakcie podwórkowych „mini-rozmów”.

Na wybranych przykładach możemy stwierdzić, że zadbanie o relacje w najbliższym otoczeniu, o oczyszczenie swojego słownictwa z mowy nienawiści, pomaga lepiej funkcjonować w środowisku lokalnym. „Z takim nastawieniem prowadzone są mediacje. Z racji ich nietypowej formy, bazuję przede wszystkim na szukaniu oparcia we własnych zasobach i rozpatrywaniu sytuacji konfliktowych jako punktu granicznego, kiedy jeszcze mamy wpływ na to, w którą stronę konflikt się potoczy” – podkreśla Klim-Jaworska. Z jednej strony charakterystyczna zabudowa Starego Miasta, układ podwórek i bliskość zabudowań sprzyja budowaniu więzi, z drugiej strony duża rotacja lokatorów sprawia, że trudno te relacje utrzymać.

Pogłębione konsultacje i spotkania animacyjne z mieszkańcami będą trwały od czerwca do października, a ich efekty będą widoczne w postaci inicjatyw sąsiedzkich, bazujących na pozytywnym przekazie i budowaniu zdrowych relacji, które będą rozkwitać w trakcie wspólnej pracy.

Działanie realizowane jest w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe Życie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, powierzonego do realizacji przez Gminę Miasto Częstochowa.

Szczegóły spotkań można znaleźć na fanpage’u Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”.

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
© Copyright 2023 Fundacja Chrześcijańska "Adullam"
design: Daniel Malinowski
Skip to content