ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa

biuro@adullam.pl

+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30

Wernisaż „Moje Stare Miasto”

Piątek z kulturą to propozycja spotkań dla mieszkańców Częstochowy i – oczywiście – Starego Miasta. Zapraszamy na wernisaż „Moje Stare Miasto”, nawiązujący się do wystawy „Moje Miasto” zaprezentowanej w 2018 roku przez artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza w ramach projektu „Częstochowskie Biuro Interwencji Senioralnej”. Tym razem wystawa pojawi się w miejscu, które było inspiracją do powstania części z prezentowanych dzieł. 

„Galeria Pasji” funkcjonująca w sali organizowania społeczności lokalnej to przestrzeń dla tych, którzy chcą pokazać swoje pasje gdzieś dalej niż w domowym zaciszu. W ramach organizowania społeczności lokalnej, proponujemy mieszkańcom poznawanie dzielnicy, która znacząco wpłynęła na rozwój Częstochowy. Obecna, charakterystyczna zabudowa Starego Rynku, miejsca pamięci po zagładzie żydowskiej i pozostałości po budynku ratusza – to zagadnienia, które malują pejzaż tej urokliwej dzielnicy. Prezentowana wystawa zbiorowa artystów z Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza to obrazy Starego Miasta, ujęte w artystyczny sposób i skłaniające do refleksji.

Otwarcie wystawy 4 października o godzinie 15:00 w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Krakowskiej 34. Do oglądania wystawy zapraszamy od poniedziałku do piątku do końca miesiąca. Inicjatorem działania jest Fundacja Chrześcijańska „Adullam”, przy wsparciu Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”. Działanie organizowane jest w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe Życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy – Gracza rozpoczęło działalność w 1981 roku jako Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków Nieprofesjonalnych i było drugim w Polsce /po Warszawie/ zarejestrowanym stowarzyszeniem plastyków amatorów. W 2005 roku CSPN  dzięki staraniom ówczesnej prezes Ireny Binert uroczyście przyjęło nazwę CSP im. Jerzego Dudy – Gracza.

Od roku 2011 Prezesem Stowarzyszenia jest Ewa Maria Powroźnik.

Grupa zrzesza osoby z pasją tworzenia . Są to ludzie różnych profesji – lekarze,  ekonomiści, prawnicy, pedagodzy, inżynierowie, rzemieślnicy i technicy. Cechą wspólną naszych członków jest miłość do sztuki i potrzeba tworzenia piękna.

W założeniach statutowych Stowarzyszenia – jest integracja osób uzdolnionych artystycznie , podnoszenie poziomu ich twórczości poprzez organizację plenerów, warsztatów, udział w wykładach o sztuce jak i szeroka działalność wystawiennicza prac członków . Coroczna wystawa prac wszystkich członków stała się tradycją, organizowane są także wystawy tematyczne dla wszystkich chętnych oraz  poplenerowe i  indywidualne prezentacje twórczości.

Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków wpisuje się w działalność kulturalną  i społeczną miasta. Tradycją jest  letnia galeria „Pod Kasztanami”, gdzie nasi plastycy przez wszystkie weekendy od 1.05 do 30.09. wystawiają swoje prace.

Bierzemy udział w wielu akcjach społecznych dla mieszkańców Częstochowy – jak  – Piknik Rodzinny Podmiotów Ekonomii Społecznej, „Aleje tu się dzieje”, „Sztuka dla każdego” , „Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej”.

Wspomagamy aukcje charytatywne organizowane przez inne stowarzyszenia. Od wielu lat przekazujemy po kilkadziesiąt prac naszych twórców na pomoc najbardziej potrzebującym.

Odznaki Honorowe „ Zasłużony Dla Kultury Polskiej” otrzymało już bardzo wielu naszych członków.

Wieloletnia aktywna obecność Naszego Stowarzyszenia została nagrodzona z okazji 30 – lecia  – Honorową Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, na  35- lecie działalności  – otrzymaliśmy Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
Nawigacja
© Copyright 2023 Fundacja Chrześcijańska "Adullam"
design: Daniel Malinowski
Skip to content