ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa

biuro@adullam.pl

+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30

Słowa ułożyły się w dobry przekaz. Kolejne „Czytanie w bramie” wypełniło podwórka na Starym Mieście

W tegorocznej odsłonie „Czytania w bramie” ujawniła się ogromna potrzeba zrozumienia tematów niekoniecznie łatwych. Okazuje się, że początkowe trudności w zrozumieniu „Opowiadań” Isaaca Bashevisa Singera znikały w trakcie spotkań w podwórkach. Pomagały w szczególności dzieci, które dzięki swojej naturalnej wrażliwości dostrzegały, że pod każdym słowem kryją się różne wartości.

O wyborze lektury tegorocznego „Czytania w bramie” zdecydowali przedstawiciele i przedstawicielki Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”. Z założenia wszelkie działania, które podejmuje Partnerstwo są wybierane wspólne i ich zamysłem jest podkreślenie historii i tożsamości dzielnicy. Partnerskie działania na Starym Mieście ukazują tym samym cząstkę wspomnień regionu, ukrytych m.in. architekturze, relacjach mieszkańców czy sposobie życia, oraz podkreślają wpływ dzielnicy na kształtowanie się obecnej Częstochowy.

Dlaczego „Opowiadania” Isaaca Bashevisa Singera?

Literatura zawsze odkrywa przed czytelnikami nowe wartości. Tak było w poprzednich latach, kiedy dzieci zamieniały się w detektywów niczym Lasse i Maja (“Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka) czy też uczyły się instrukcji udzielania pierwszej pomocy i rozgrywały mecz piłkarski w oparciu o wartości (książki Grzegorza Kasdepke „Kuba i Buba w szpitalu, czyli o prawach dziecka i pacjenta niemal wszystko!”, „Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach”).

Stąd też postawienie w tym roku na lekturę wymagającą, pełną głębokiej mądrości, miłości, piękna i prostoty. Proza Singera przeniosła uczestników i uczestniczki „Czytania” w nieistniejący już świat, który przed wybuchem II wojny światowej dotyczył także Częstochowy. Tradycje, obyczaje i kultura częstochowskich Żydów były mocno wpisane w rytm i rozwój naszego miasta, liczącego się na mapie przemysłowej Polski. Czas wojny przekreślił budowaną nić rozwoju i sprawił, że w staromiejskich podwórkach przestano słyszeć słowa szabat, rabin, tałes, synagoga.

Potęga słowa

W tym roku do zaangażowania się w akcję zaprosiliśmy mieszkańców czterech podwórek – przy ul. Krakowskiej 80, Ogrodowej 9, Wilsona 34 i Krakowskiej 43. Te konkretne lokalizacje zostały wybrane we współpracy ze streetworkerami, którzy jako pedagodzy prowadzą podwórkową pracę z dziećmi i młodzieżą z terenu Starego Miasta. W tegorocznym „Czytaniu w bramie” uczestniczyli w charakterze partnera:

  • Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce – oddział w Częstochowie

  • Towarzystwo Przyjaciół Częstochowy

  • Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego – Filia nr 16

  • Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku i rodzinie „DLA RODZINY”

  • Szkoła Podstawowa nr 12 im. Bolesława Chrobrego

  • Miejskie Przedszkole nr 21

  • Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35 im. Małego Księcia

  • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” Sp. z o.o.

To dzięki tej niesamowitej różnorodności i otwartości na dzielenie się z najmłodszymi swoimi pasjami, powstają działania takie jak to – niewymuszone okolicznościami, pasującego do tego, co jest tu i teraz. Kolejne „Czytanie w bramie” odpowie na następne wyzwania. A jakie? Odpowiedź przyjdzie z czasem.

Akcja realizowana jest w ramach organizowania społeczności lokalnej dla dzielnicy Stare Miasto, w ramach działań Partnerstwa „Stare Miasto – Nowe Życie”. Ma ona charakter cykliczny.

Więcej informacji o lokalizacjach poszczególnych spotkań można znaleźć na fanpage’u Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”.

Tegoroczne działanie realizowane jest w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe Życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, powierzonego Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” przez Gminę Miasto Częstochowa w formie zadania publicznego.

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
Nawigacja
© Copyright 2023 Fundacja Chrześcijańska "Adullam"
design: Daniel Malinowski
Scroll to Top
Skip to content