ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa

biuro@adullam.pl

+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30

Przeszłość zamknięta w fotografii

Wystawa fotografii Joanny Sidorowicz „Tu było getto.” jest efektem splotu zdarzeń, przypadków oraz ruchów zamierzonych artystki. Prace powstały w wyniku kilkuletnich wędrówek po Starym Mieście, a wystawę można oglądać w siedzibie Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” do końca sierpnia.

 

Inspiracją do przygotowania wernisażu był wizyta w Muzeum Żydów Polskich „Polin” oraz Synagodze im. Nożyków, zorganizowana przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oddział w Częstochowie, przy finansowym wsparciu Zygmunta Rolata. Filantrop, ocalały z holocaustu częstochowian, zaprosił do Warszawy kilkadziesiąt osób, aby przybliżyć historię narodu żydowskiego. Uczestnicy wycieczki zwiedzili synagogę oraz muzeum, za co podczas spotkania wernisażu honorowy obywatel miasta Częstochowy otrzymał podziękowanie z rąk uczestniczących w wycieczce seniorów.

Wernisażowi towarzyszył występ zespołu, który tworzą pasjonaci muzyki i grania (w tym również uczestnicy Klubu Abstynenta „Droga do wolności”), a repertuar był przygotowany w klimacie muzyki żydowskiej. Uroczystego otwarcia wernisażu dokonał Zygmunt Rolat wraz z Joanną Sidorowicz. Fotografka otrzymała podziękowanie od prezydenta miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, które wręczył obecny na wernisażu radny miasta Częstochowy Dariusz Kapinos.

Siła wspomnień jest tym, co wyróżnia Stare Miasto na tle innych dzielnic. Wspomnienia dotyczą barwnych czasów przedwojennych, kiedy koloryt podwórek był jedną z charakterystycznych cech tej dzielnicy. Mieszkańcy pochodzący z różnych kultur i środowisk tworzyli wspólny klimat. Obecnie staramy się przywrócić dobre wspomnienia za sprawą działań podejmowanych m.in. przez Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto-Nowe Życie” oraz inicjatyw realizowanych w różnych częściach dzielnicy i miasta, które jako częstochowianie współtworzymy.

Wystawa „Tu było getto” jest działaniem realizowanym w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe Życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, powierzonego przez Gminę Miasto Częstochowa w formie zadania publicznego Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”.

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
Nawigacja
© Copyright 2023 Fundacja Chrześcijańska "Adullam"
design: Daniel Malinowski
Skip to content