ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa

biuro@adullam.pl

+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30

Na Wielkanoc budzi się… miłość

„Śniadanie Wielkanocne” to inicjatywa realizowana od kilku lat przez Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”, a jego głównym organizatorem jest Fundacja Chrześcijańska „Adullam”. Tradycyjnie odbędzie się w Wielką Sobotę (w tym roku 8 kwietnia) i skierowane jest do osób najbardziej potrzebujących.

Tradycja wielkanocna to przede wszystkim pojednanie z drugim człowiekiem, Bogiem, prawdą Życia i Śmierci, i jak w wielu domach ten czas przeżywany jest wspólnie, to dla osób które żyją na co dzień samotnie, poza marginesem społeczeństwa, jest to czas trudny. Stąd potrzeba zorganizowania uroczystości, w której nie będzie podziałów i na chwilę zniknie uczucie oddzielenia i braku bliskich, na rzecz wspólnego przeżywania Świąt. Zaangażowanie wielu osób, przedstawicieli organizacji i instytucji miejskich oraz wolontariuszy, w tym ze schroniska dla mężczyzn bezdomnych i Klubu Abstynenta „Droga do wolności”, ukierunkowane jest na pomoc 350 osobom starszym, schorowanym, samotnym, odosobnionym w domu ze względu na stan zdrowia.

„W toku działań nie zapominajmy o najważniejszym. Podczas wspólnego, porannego posiłku świętujemy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa” – podkreśla prezes Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” Elżbieta Ferenc. Przygotowywane od kilkunastu lat „Śniadanie wielkanocne” ma mocne ugruntowanie w tradycji, a także podkreślany jest wątek edukacyjny. Przeżywanie Świąt w gronie bliskich osób, nawet jeżeli nie są to członkowie rodziny, dodaje normalności do czasami bardzo trudnej codzienności. Za aspekt edukacyjny odpowiedzialne są dzieci i młodzież ze świetlicy środowiskowej „Życie poza szkołą”, które pod okiem Małgorzaty Grudzińskiej i wychowawców świetlicowych przygotowują spektakl. Wypełniony muzyką i śpiewem, pełen szczerych dziecięcych emocji jest przesłaniem niosącym wiarę i nadzieję.
Przygotowania do występu trwają kilka miesięcy, dla najmłodszych aktorów to ogromne przedsięwzięcie. Wielu z nich brało już udział w występach, np. podczas „Mikołaja z ulicy Krakowskiej” w Filharmonii Częstochowskiej. Jadnak występ podczas „Śniadania Wielkanocnego” ma dużo poważniejszy charakter, dotyka tematów fundamentalnych, co w oczach najmłodszych odbija się naturalną ciekawością i otwartością na takie tematy. „Próby do przedstawienia są na stałe wpisane do naszego grafiku zajęć. W ten sposób uczymy dzieci systematyczności w pracy nad sobą, a jednocześnie podkreślamy jak ważne jest działanie całej grupy” – podkreśla Dina Lewandowska, kierownik świetlicy.

Świetlica to miejsce, które jest jednym ze stałych zadań Fundacji. Jej powołanie było oczywiste od samego początku, bowiem w kryzysach które dotykają rodziny zawsze najważniejszym jest zadbać i zaopiekować się dzieckiem. W świetlicy środowiskowej „Życie poza szkołą” dzieci uczą się jak budować zdrowe, stabilne relacje – takie, które dają zarówno wsparcie, ale i satysfakcję. Program działań dostosowywany jest tak, aby dzieci uczyły się funkcjonować niezależnie, ale jednocześnie posiadały mądrość i wystarczające poczucie własnej wartości, aby móc polegać na sobie nawzajem. W zdrowej i wzajemnie zależnej relacji losy ludzi splatają się ze sobą, ale każdy z nich bierze odpowiedzialność za swoje myśli, uczucia i zachowania. To właśnie poczucie szacunku dla drugiego człowieka i potrzeby wspierania go w potrzebie stanowi podstawę do tworzenia takich inicjatyw jak „Śniadanie Wielkanocne.”

Zachęcamy do podglądania działań naszych najmłodszych na naszym profilu facebookowym, a także do udziału w zbiórce organizowanej na „Śniadanie Wielkanocne” (https://zrzutka.pl/3d6pae). Pomaganie daje ogromną radość.

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
Nawigacja
© Copyright 2023 Fundacja Chrześcijańska "Adullam"
design: Daniel Malinowski
Skip to content