ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa

biuro@adullam.pl

+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30

Bo fantazja jest od tego, aby uczyć się i bawić na całego! Wspominki z 2018 roku ze świetlicy „Życie poza szkołą”

 

Po co działa świetlica? Jej głównym zadaniem jest organizacja wolnego czasu dzieci i młodzieży, pomoc w lekcjach, wsparcie dzieci w trudnych chwilach, praca z rodziną. Wychowawcy – a w przypadku świetlicy „Życie poza szkołą” ciocie i wujkowie – starają się rozwijać talenty dzieci oraz mobilizować je do samodzielnych działań. W ostatnim roku do świetlicy dołączyło sporo nowych koleżanek i kolegów, dzięki czemu pomysłów na każdy dzień nie brakuje!

Mijający rok upłynął w naszej świetlicy bardzo owocnie. Uczestniczyliśmy w wielu warsztatach, występach, wycieczkach oraz animacjach zabaw. W zimę hasaliśmy niczym sarenki w „Magicznej Krainie”. Na wiosnę przygotowaliśmy spektakl pt. „Trzy drzewa”, który zaprezentowaliśmy szerszej publiczności podczas „Śniadania Wielkanocnego”. Z maja najsilniej zapadł nam w pamięć rajd pieszy na trasie Olsztyn-Poraj, zakończony ogniskiem (oczywiście dopiero po dotarciu na metę!) i nagrodą, którą wręczył nam Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej. Ale niezwykle aktywne to były dopiero wakacje! Braliśmy udział w warsztatach filozoficznych i plastycznych, które zostały zorganizowane dzięki OPK Gaude Mater. W lipcu wypoczywaliśmy przez 10 dni na koloniach w Małogoszczy w ośrodku „Wierna”, w malowniczych Górach Świętokrzyskich, poznając historię, kulturę, zabytki tego rejonu, i co równie ważne, napawając się urokami natury. Kolejną naszą atrakcją była wycieczka do Żarek. Tam zwiedzaliśmy Muzeum Rzemiosł Dawnych, a także poznaliśmy historię miasteczka. W sierpniu wzięliśmy udział w profilaktycznej grze miejskiej, która została zorganizowana przez Urząd Miasta Częstochowy. Historię swojego miasta poznawaliśmy poprzez udział w questingu po Starym Mieście, sport uprawialiśmy zarówno  na sali, jak i na dworze, a zajęcia plastyczne w plenerze też nie są nam już obce! Pamiętaliśmy również o tym, jak ważna jest znajomość języków obcych, dlatego też doskonaliliśmy tę umiejętność na warsztatach języka angielskiego. Nauczyliśmy się jeszcze czegoś bardzo ważnego – żeby działo się wiele fajnych rzeczy, potrzebni są ludzie, którzy chcą działać i dzielić się swoim działaniem z innymi, dlatego w tym roku uczyliśmy się wolontariatu, włączając się w akcje i pikniki – malując buzie najmłodszym, robiąc piękne zwierzątka z balonów  czy grając w spektaklach, które prezentowaliśmy innym dzieciom. Zwieńczeniem działań świetlicowych było przygotowanie przedstawienia „Mały Książę”, które zostało wystawione jako główny punkt programu „Mikołaja z ulicy Krakowskiej”. Mocnym grudniowym akcentem było wspólne kolędowanie, na które zaproszeni zostali rodzice.

  1. Nasi aktorzy teraz odpoczywają i zbierają siły na kolejny rok!

Działalność świetlicy „Życie poza szkołą” współfinansowana jest w ramach zadania publicznego ze środków Gminy Miasta Częstochowa (dla 50 dzieci w wieku od 5 do 18 lat z terenu miasta Częstochowy) oraz w zakresie realizacji projektu „Stare Miasto – Nowe Życie” ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (dla 50 dzieci w wieku od 3 do 16 lat z terenu dzielnicy Stare Miasto), zleconego Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” w formie zadania publicznego.

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
Nawigacja
© Copyright 2023 Fundacja Chrześcijańska "Adullam"
design: Daniel Malinowski
Scroll to Top
Skip to content