Cztery letnie wieczory na Starym Mieście i cztery podwórka, w których najmłodsi uczestniczyli w sportowej rywalizacji wraz z książką Grzegorza Kasdepke „Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach”. Gwar podwórek nie ucichł ani na chwilę, a w rytmie piłkarskich uniesień wybijały się hasła: szacunek, wytrwałość, odwaga, uczciwość.
Pomysł na akcję powstał kilka lat temu, a zrodził się w toku działań prowadzonych w środowisku lokalnym. Jedną z cech wyróżniających Stare Miasto są podwórka w zabudowie pochodzącej niejednokrotnie z początku XX wieku. To co dawniej stanowiło ich charakter, czyli podwórka jako miejsca spotkań, zabaw i wszelkiej gwarności z biegiem lat straciło swój urok. Obecnie niektóre podwórka starych kamienic są zaniedbane i szare od codzienności. I tu właśnie wkracza akcja „Czytanie w bramie”, która pod płaszczykiem dobrej książki dla dzieci i młodzieży przemyca dobrą zabawę, wzmacnianie więzi międzyludzkich i aktywne formy spędzania czasu wolnego.
Tegoroczne „Czytanie” odbyło się w podwórku przy ulicy Krakowskiej 80 blok 10, warszawskiej 21, Warszawskiej 41 i Wilsona 34. Zgodnie z tytułem książki przewodniej „Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach” dzieci uczestniczyły w krótkim „sparingu”. Na murawę wkroczyli zawodnicy uzbrojeni w Uczciwość, Odwagę, Wytrwałość, Szacunek. Całości przyglądał się bezsporny Sędzia, a z ławki wzrokiem za swoimi zawodnikami podążał Trener. Zawodnicy otrzymali narzędzia i umiejętności do samodzielnego wychodzenia z kryzysów, a mówiąc dokładniej, niewpadania w kryzysy. Uczyć się rozpoznawać swoje stany emocjonalne, samodzielnie się motywować, koncentrować, planować trening i rozwój, opanowywać stres, radzić sobie z presją, i wreszcie – skutecznie się relaksować. Dla blisko 50 dzieci okazało się to na tyle ważne, że na swoich podwórkach stworzyli Niezbędnika Zawodnika – własne zasady podwórkowe podpisane przez podwórkowy team. Brawa dla wszystkich uczestników!
Tegoroczne działanie realizowane było w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe Życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, powierzonego przez Gminę Miasto Częstochowa w formie zadania publicznego Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” przy współudziale Partnerstwa „Stare Miasto – Nowe Życie”.