ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa

biuro@adullam.pl

+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30

Wigilia powinna odbywać się w Domu

Wigilia to dzień, który spędzamy z bliskimi. Bliskość ma jednak różne wymiary. Bliskości możemy doświadczyć z ludźmi, którzy nie są z nami spokrewnieni, ale otaczają nas miłością i troską. Wielu podopiecznych Fundacji domowe ciepło znajduje od lat właśnie w stołówce charytatywnej prowadzonej przez Fundację Chrześcijańską „Adullam”. W miejscu, które kojarzy się z atmosferą domu, ale też z gorącym posiłkiem, jaki osoby potrzebujące otrzymują sześć dni w tygodniu.

Stołówka charytatywna to serce Domu, gdzie w godnych warunkach na każdego czeka ciepły posiłek i życzliwość. To miejsce jest Domem dla osób znajdujących się w takim momencie swojego życia, kiedy zachwiały się fundamenty ich bezpieczeństwa i stabilizacji.

To właśnie dla każdej z tych 400 osób w potrzebie, na co dzień korzystających ze wsparcia stołówki – często dotkniętych samotnością, starszych, doświadczających kryzysów – Fundacja Chrześcijańska „Adullam” zorganizowała 23 grudnia spotkanie wigilijne. W ostatnim czasie stołówka przeszła remont, który poprawił jej wygląd. „Przez kilkanaście lat codziennego użytkowania tego miejsca przez kilkaset osób dziennie remont był nieunikniony. Czekaliśmy na niego bardzo długo, ale sytuacja finansowa i codzienne wydatki związane z prowadzeniem tak dużej organizacji nie pozwalały nam na przeprowadzenie go. W tym roku otrzymaliśmy wsparcie finansowe od Fundacji Orlen i remont stołówki stał się faktem” – podkreśla Elżbieta Ferenc, prezes Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”.

Na wigilijnym stole podane zostały tradycyjne potrawy – barszcz czerwony, pierogi, kapusta z grochem. Dodatkowo każda z osób objętych wsparciem w ramach „Wigilii” otrzymała paczkę ze świątecznymi potrawami oraz artykułami spożywczymi, w której znalazły się podstawowe produkty zakupione przy wsparciu darczyńców oraz potrawy specjalnie przygotowane na okoliczność świąt – pierogi, bigos, sałatka jarzynowa, śledziowa i wiele innych.

„Cała praca w kuchni odbywa się 2 dni przed spotkaniem wigilijnym. Najpierw od przygotowania, ugotowania i podszykowania dań, a następnie ich doprawienia i zapakowania w hermetycznie zamykane pojemniki. Wszystko jest przygotowywane tak, jakbyśmy to robili w domu” – podkreśla Małgorzata Grudzińska, dietetyk w Fundacji „Adullam”.

Spotkanie wigilijne ma charakter odświętny, w którym wraz z osobami na co dzień korzystającymi ze wsparcia Fundacji spotykają się przedstawiciele władz miasta Częstochowy, radni miasta, przedstawiciele miejskich instytucji oraz partnerzy i darczyńcy. Jest to spotkanie, gdzie zanikają bariery i granice ustanowione przez normy społeczne. To znamienne w miejscu, jakie tworzą pracownicy i wolontariusze związani z Fundacją Chrześcijańską „Adullam”. Pamiętajmy, że istotą człowieczeństwa jest życzliwy gest, jaki wykonujemy wobec drugiego człowieka.

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
Nawigacja
© Copyright 2023 Fundacja Chrześcijańska "Adullam"
design: Daniel Malinowski
Skip to content