ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa

biuro@adullam.pl

+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30

Wernisaż w „Galerii Pasji”

Przez cały październik można oglądać prace częstochowskich plastyków ze stowarzyszenia im. Jerzego Dudy-Gracza w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ulicy Krakowskiej 34. Tym razem prezentowane są obrazy, do których inspirację odnaleziono na Starym Mieście.

Wernisaż „Moje Stare Miasto”, zgromadził wielu zainteresowanych. Licznie przybyli mieszkańcy dzielnicy, którzy bez trudu rozpoznawali miejsca, zamknięte na płótnach przez artystów – malarzy. Wernisaż nawiązywał do wystawy „Moje Miasto”, która zaprezentowana została w 2018 roku przez artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza w ramach projektu „Częstochowskie Biuro Interwencji Senioralnej”. Tym razem prezentował jednak budynki i podwórka Starego Miasta, które uchwycone zostały przez malarzy w sposób nieodmawiający im uroku, urzekający widza delikatnością, jaka tkwi w codzienności – jej uspokajającym rytmie i bezpieczeństwie, jakie daje nam to, co mimo upływu czasu pozostaje niezmienne, nam znajome i bliskie.

Wśród gości wernisażu znaleźli się również przedstawiciele częstochowskiej Rady Miasta, w osobie przewodniczącego Zdzisława Wolskiego oraz radnego Dariusza Kapinosa, zaś artystów plastyków reprezentowała Małgorzata Kasprzak. Z racji motywu przewodniego obrazów, obecni byli także goście związani z budowaniem tożsamości dzielnicy: dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego przy ulicy Mirowskiej, miejsca od wielu lat zaznaczającego się w historii Starego Miasta z racji zarówno bliskiego sąsiedztwa, jak i od niemal wieku udzielania pomocy wszystkim, którzy jej potrzebowali, bez względu na pochodzenie i wyznanie – Wojciech Konieczny, oraz Włodzimierz Gidziela z Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy – organizacji, którą o lokalną spuściznę historyczną dba.

W trakcie wernisażu, dzięki wsparciu członków Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”, goście otrzymali pamiątkowe magnesy, dzięki którym sztuka i pamięć o Starym Mieście wykracza poza Galerię, trafiając prosto do naszych domów i tych zwykłych-niezwykłych chwil naszej codzienności.

Wernisaż zorganizowany został w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe Życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego w ramach zadania publicznego przez Fundację Chrześcijańską „Adullam”

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
Nawigacja
© Copyright 2023 Fundacja Chrześcijańska "Adullam"
design: Daniel Malinowski
Skip to content