Od czterech lat scena Filharmonii Częstochowskiej staje się miejscem imprezy charytatywnej, którą Fundacja Chrześcijańska „Adullam” organizuje już od 11 lat. Najważniejszym zamysłem, niezmiennym na przestrzeni czasu, jest przekazywanie bezwarunkowej miłości dla dzieci. Co roku Mikołaj obdarowuje prezentami 500 dzieci.
Tradycyjnie impreza rozpoczęła się od spektaklu. W tym roku był to „Baśniowy Mikołaj”, przygotowany przy wsparciu Barbary Tryby, Arkadiusza Kluby, partnerów, przyjaciół oraz pracowników i wolontariuszy Fundacji. Spektakl słowno-muzyczny skłaniał zebranych do poszukiwania odpowiedzi na pytania – Co tak naprawdę dzieje się przed Świętami? Czy w przedświątecznym pędzie nie zapominamy o tym, co tak naprawdę ma dla nas największą wartość? W gąszczu materialnych marzeń i próśb o nowe prezenty, kryją się nieraz ciche pragnienia dzieci. Często bardzo proste, które może spełnić każdy z nas. Marzenie o wzajemnej życzliwości, która choć czasem zapomniana, wynika przecież z najbardziej naturalnego, najczystszego uczucia jakie może dać człowiek – z miłości. Czy Mikołaj może spełnić marzenie o tym, aby dobroć panowała wśród ludzi, którzy są tak bardzo zabiegani w tym świecie? Odpowiedzi widzowie szukali właśnie w baśniowym spektaklu, odgrywanym przez dzieci ze świetlicy „Życie poza szkołą”.
W feerii barw i świateł wirowały bajkowe postaci. Śpiewał Elf – Arkadiusz Kluba, który pokazywał smutnej Dziewczynce z zapałkami – Nikoli Janik, że są ludzie, którzy mają dobre serce. Tłem występu były wspaniałe dekoracje i stroje przygotowane przez Małgorzatę Grudzińską, Renatę Łużak i Annę Juszczyk.
„Mikołaj z ulicy Krakowskiej” z roku na rok zmienia swoją formułę, rozrasta się pod względem aranżacyjnym, również w ilości przygotowywanych paczek (w tym roku wykonana została rekordowa liczba 510 paczek). Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu wielu partnerów i darczyńców, którym przyświeca ten sam cel – uśmiech i radość obdarowywanych dzieci. Grono tych osób rozpoczyna prezydent miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który obejmuje „Mikołaja” honorowym patronatem oraz Ireneusz Kozera – dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, który udostępnia budynek instytucji kultury na nasze działania. Poszerzające się grono partnerów świadczy o tym, że wierzą oni w nasze działania i widzą, jak wspierając wydarzenie, wkraczają w magiczny, radosny świat dziecięcych marzeń. Wśród darczyńców należy wymienić firmy – Dospel Lider Wentylacji, Prymat, ZF TRW, ISD Huta Częstochowa, Sigma, Premex, Włodzimierz Gidziela i inni. Wsparcie otrzymujemy od wielu osób i instytucji – Haliny Rozpondek poseł na Sejm Rzeczypospolitej, Dariusza Kapinosa radnego Miasta Częstochowy. Wydarzenie było udziałem wielu partnerów i wolontariuszy, w tym podmiotów zrzeszonych w ramach Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”. Wraz ze stopniowym opadaniem emocji po tegorocznym „Mikołaju z ulicy Krakowskiej” rozpoczyna się planowanie przyszłorocznego występu. Występu, który pomoże rodzinom przypomnieć sobie, jak ważne jest przekazywanie dobrych wzorców i postaw najmłodszym, którzy z biegiem lat zbudują filar naszego społeczeństwa. Umiejscowienie „Mikołaja z ulicy Krakowskiej” w Częstochowskiej Filharmonii jest dla uczestników oraz ich rodzin (opiekunów) szansą na udział w wydarzeniu kulturalnym, które stało się marką współdziałania i partnerstwa. Kochani dziękujemy, z Wami takie sukcesy są możliwe!