Adullam bierze aktywny udział w opracowywaniu Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Częstochowy. Zgłosiliśmy już kilka projektów. Jeśli zostaną przyjęte, będziemy np. wozić częstochowian… drezyną po Starym Mieście.
Częstochowa pracuje nad Gminnym Programem Rewitalizacji. Obejmie on pięć podobszarów – Podjasnogórski, Śródmiejski, Stare Miasto, Ostatni Grosz i Raków. W lutym miasto zbierało propozycje przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Zgłoszenia mogli przysyłać mieszkańcy dzielnic objętych programem, osoby pracujące tam, uczące się, prowadzące działalność gospodarczą i społeczną.
W założeniu, przedsięwzięcia te powinny służyć ożywieniu obszarów rewitalizacji, wykorzystaniu ich potencjałów. Ich cel – rozwiązanie zdiagnozowanych potrzeb społecznych, gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych i technicznych.
Adullam aktywnie włączyło się w opracowywanie programu. Ponieważ rezydujemy na Starym Mieście, nasze zgłoszenia dotyczyły tego właśnie podobszaru.

Zaproponowaliśmy następujące przedsięwzięcia:
1. Prowadzenie Dziennego Domu Pomocy „Pomocna Dłoń”
Projekt zakłada utworzenie placówki świadczącej usługi społeczne dla osób starszych. Chcemy zwiększyć dostępność i jakość tych usług w Częstochowie, co przełoży się na poprawę jakości życia seniorów. Pozwoli do tego zmniejszyć skalę wykluczenia osób starszych ze społeczności; posłużą temu zajęcia integracyjne, aktywizujące i wspierające. Z kolei zapewnienie osobom niesamodzielnym całodziennej opieki odciąży ich opiekunów i pozwoli im na realizację własnych obowiązków. Natomiast zatrudnienie i szkolenie wykwalifikowanej kadry zaowocuje podniesieniem jakości usług opiekuńczych.
2. Organizowanie atrakcji turystyczno-edukacyjnej „Drezyna dla Dzieci i Dorosłych”
Użyjemy do niej prawdziwej drezyny napędzanej siłą mięśni na istniejącym, nieużytkowanym odcinku torów kolejowych w podobszarze rewitalizacji. Przejażdżki staną się okazją do opowieści o dawnym transporcie kolejowym w Częstochowie, sięgającym początków kolei warszawsko-wiedeńskiej.
3. Wakacyjna akcja „Czytanie w bramie”
To cykl plenerowych spotkań literackich skierowanych do dzieci i młodzieży oraz ich bliskich. Książki będą czytali animatorzy, bibliotekarze oraz wolontariusze – cztery razy w miesiącu lipcu. Miejsce akcji – wybrane punkty Starego Miasta, urokliwe podwórka i bramy kamienic, place zabaw, tereny zielone. Oprócz czytania przewidziane są m.in. animacje, krótkie zajęcia artystyczne inspirowane literaturą dziecięcą, elementy teatralizacji. W ten sposób dzieci nie tylko poznają wartościowe utwory literackie, ale też aktywnie zaangażują się w proces twórczy i rozwiną swoją wyobraźnię.
4. Program „Historyczne spacery z dr. Juliuszem Sętowskim – odkrywanie Starego Miasta z seniorami”
Uczestnicy odwiedzą kluczowe miejsca historyczne, m.in. Plac Daszyńskiego, Kościół św. Zygmunta, Stary Rynek… Będą porównywali stare pocztówki z rzeczywistością, dawne mapy z obecnym układem urbanistycznym. Spacery zapewnią osobom starszym atrakcyjną formę spędzania czasu.
5. Prowadzenie stołówki charytatywnej
Projekt ma na celu zapewnienie codziennych, ciepłych posiłków dla osób w trudnej sytuacji życiowej, w tym bezdomnych, seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin znajdujących się w kryzysie ekonomicznym.
Przedsięwzięcie poprawi sytuację podobszaru, przede wszystkim zmniejszając problem głodu i niedożywienia, poprawiając stan zdrowia i ogólną jakość życia osób najbardziej potrzebujących. Korzystający ze stołówki otrzymają też dostęp do poradnictwa prawnego, psychologicznego oraz pomocy w znalezieniu zatrudnienia. Do tego stołówka będzie miejscem spotkań i budowania więzi, co przeciwdziała izolacji społecznej.
6. Prowadzenie świetlicy „Życie poza szkołą”
Świetlica ta istnieje już od 30 lat, co jednak zupełnie nie przeszkadza włączeniu jej do programu rewitalizacji. Jest to bowiem miejsce wsparcia dla dzieci i młodzieży ze Starego Miasta. Wsparcie to obejmuje pomoc w nauce, zajęcia rozwojowe, warsztaty edukacyjne, aktywności sportowe i kulturalne.
Stare Miasto boryka się z problemem depopulacji, wysokim odsetkiem bezrobocia (5,05 proc.) oraz ograniczonym dostępem do kultury wysokiej. Świetlica jest odpowiedzią na te potrzeby, zapewniając alternatywne formy spędzania czasu i rozwój kompetencji społecznych.
Świetlica zwiększa dostępność usług edukacyjnych i opiekuńczych, zapewniając pomoc w nauce i organizując zajęcia rozwijające. Aktywizuje społeczność – dzięki spotkaniom, warsztatom i działaniom wolontariackim. Przeciwdziała skutkom ubóstwa i marginalizacji – przez wsparcie psychologiczne, edukacyjne i materialne dzieci oraz ich rodzin. Zwiększa liczbę miejsc, w których dzieci mogą bezpiecznie spędzać czas po szkole.
7. Prowadzenie Klubu Abstynenta „Droga do Wolności”
To inicjatywa skierowana do osób uzależnionych oraz ich rodzin, oferująca wsparcie psychologiczne, działania motywujące do życia w trzeźwości oraz reintegrację społeczną. Zapewni ona alternatywę dla osób uzależnionych, pomagając im wyjść z nałogu oraz uniknąć powrotu do destrukcyjnych zachowań. Współpraca z terapeutami i psychologami umożliwi wsparcie osób z problemami alkoholowymi oraz ich rodzin. Poprawi bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej, ograniczając zachowania antyspołeczne, np. akty wandalizmu. Zmniejszy liczbę interwencji służb miejskich. Organizacja warsztatów i programów aktywizacji zawodowej pomoże osobom po terapii w powrocie na rynek pracy. Organizowane będą wydarzenia kulturalne, sportowe i rekreacyjne promujące życie wolne od uzależnień. Klub będzie działał nie tylko jako przestrzeń wsparcia dla osób uzależnionych, ale także dla członków ich rodzin.
8. Organizowanie pikniku sąsiedzkiego „Przystanek Warta”
Celem projektu jest wzmocnienie tożsamości i integracji społecznej oraz ożywienie życia kulturalnego i społecznego przez regularne wydarzenia angażujące mieszkańców i odwiedzających. Dzięki inwestycji w nowoczesną, spójną infrastrukturę wizualną oraz logistyczną, przedsięwzięcie stanie się rozpoznawalną marką, wspierającą działania partnerskie i społeczne w regionie. Podniesiona zostanie estetyka i atrakcyjność przestrzeni miejskiej, co przyczyni się do zwiększenia liczby odwiedzających Stare Miasto. Z kolei wzrost zainteresowania inwestorów i turystów pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy obszaru rewitalizacji.
Więcej o Gminnym Programie Rewitalizacji dla Miasta Częstochowy przeczytacie TUTAJ