Dwa tygodnie przerwy od nauki w szkole nie oznacza przerwy w działaniach świetlicy „Życie poza szkołą”. Co więcej, jest to czas kiedy praca pedagogów staje jeszcze intensywniejsza. Dopołudniowe zajęcia przygotowane zostały na tyle różnorodnie, aby spełniły wymagania najbardziej wymagających uczestników. Jest to szczególnie ważne w związku z rozpoczętą w styczniu 2018 roku realizacją projektu „Stare Miasto – Nowe Życie”, w ramach którego dla najmłodszych mieszkańców naszej dzielnicy (w wieku od 3 roku życia) oraz ich rodziców i opiekunów stworzono warunki służące wspieraniu rodzin w procesie opieki i wychowania w zakresie pracy świetlicy.
Wychowawcy rozbudzali pasje dzieci przygotowując zajęcia z nauki majsterkowania (czyli sprawdzania tego, co sprzęt ma w środku i jak to się dzieje, że działa), zajęcia kulinarne (czyli nauka wiem, co jem) czy zajęcia plastyczne (rozbudzanie wyobraźni poprzez tworzenie ilustracji do wierszy i legend o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej). Jednym z bardziej rozrywkowych miejsc na częstochowskiej mapie atrakcji dla dzieci była wizyta w Magicznej Krainie, połączona z urodzinami jednego z młodszych uczestników. Z racji sprzyjającej pogody dzieci poznawały historię dzielnicy poprzez rozwiązywania zagadek, biorąc udział w „Questingu po Starym Mieście”. Pod troskliwą opieką wychowawców uczestnicy ferii doświadczali uroków Złotego Potoku, Jurajskiego Grodu w Piasku i Olsztyna. Będąc na Jurze nie mogło zabraknąć zjeżdżania z górki, zabaw w śniegu, a na końcu rozgrzewającego posiłku – kiełbasek z grilla. Wyjazd z atrakcjami zorganizowany został przy wsparciu lokalnego przedsiębiorcy i jednocześnie członka Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie” – firmy „Piast – Tourist”.
Najważniejszym i uwielbianym przez dzieci i młodzież akcentem tegorocznych ferii była „Pozytywnie zakręcona nocka” w Konduktorowni, której niezaprzeczalnym walorem jest fakt, iż ze wszystkich zimowych atrakcji trwała najdłużej (od godziny 18.00 do samego rana). Tradycyjnie, dzieci postanowiły przypomnieć dorosłym, jak powinno się bawić. Przede wszystkim należy się przebrać, tańczyć do głośnej muzyki, dużo biegać i brać udział w konkursach. Energii nikomu nie zabrakło, a zabawę rozpoczęliśmy od świętowania urodzin naszej koleżanki Ani Grudzińskiej. Był tort, śpiewanie sto lat i występ młodego muzyka Damiana Nogi – pseudonim „Szklany”, czyli moc przeżyć. „Nocka” odbyła się w częstochowskiej Konduktorowni, w której progi po raz kolejny zaprosił nas prezes „ZGM” TBS sp. z o.o. – pan Paweł Konieczny.
Działania oraz program ferii został zorganizowany w ramach realizacji projektu „Stare Miasto-Nowe Życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Zadanie publiczne współfinansowane jest ze środków otrzymanych poprzez Zleceniodawcę ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny), oś priorytetowa: IX Włączenie społeczne, działanie: 9.1 Aktywna integracja, poddziałanie: 9.1.2 Wzmacnianie potencjału społeczno- zawodowego społeczności lokalnych – RIT Subregion Północny oraz budżetu Gminy Miasta Częstochowy.