ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa

biuro@adullam.pl

+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30

Fachowym okiem – architektoniczne spojrzenie na Stare Miasto

W Galerii „Pasji” odbędzie się kolejny wernisaż, który zgodnie z założeniem prezentować będzie zainteresowania częstochowian w różnych dziedzinach. Po wystawie fotografii i malarstwa zapraszamy na prezentację kolejnej pasji – tym razem architektonicznej wizji jednej z dzielnic Częstochowy, autorstwa Jakuba Matlingiewicza. Wernisaż odbędzie się w sobotę 6 kwietnia o godzinie 16.00 w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ulicy Krakowskiej 34. 

Stare Miasto to najstarsza dzielnica Częstochowy, która jest zróżnicowana pod względem urbanistycznym, architektonicznym i nosi w sobie ślady historii naszego miasta. Zabytkowe kamienice, pozostałości fabryk i zakładów rzemieślniczych, pamięć żydowskiego getta, tworzą ponad wiekową historię tej dzielnicy. Dzielnicy, której aktualny koloryt nadają ludzie w niej mieszkający, wypełniający tę przestrzeń swoim codziennym rytmem. W przypadku Starego Miasta – dzielnicy centralnej – o wizerunku, komunikacji i użyteczności społecznej wiele mogą powiedzieć również częstochowianie, którzy niemal każdego dnia przejeżdżają jej drogami, spacerują jej chodnikami lub korzystają z lokalnych punktów usługowo-handlowych.

Centrum Aktywności Obywatelskiej w dzielnicy Stare Miasto zaprasza do udziału w wernisażu, na którym swoją pracę dyplomową zaprezentuje Jakub Matlingiewicz (obronioną w katedrze urbanistyki i planowania przestrzennego Politechniki Śląskiej). Jakub Matlingiewicz urodził się w 1993 r. Wychował się na częstochowskiej Północy, ukończył LO im. Traugutta. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach (2018). Od jesieni współpracuje z jednym z warszawskich biur projektowych. Jako współzałożyciel częstochowskiego stowarzyszenia „Grupa Elanex” działa na rzecz rewitalizacji zabytkowych dzielnic naszego miasta.

Jakub Matlingiewicz interesuje się historią oraz urbanistyką Częstochowy. Lubi architekturę modernistyczną i poprzemysłową. Swoją pracę dyplomową poświęcił ulicy Krakowskiej i dawnej częstochowskiej dzielnicy fabrycznej, która obecnie tworzy południową część Starego Miasta. Chce dzielić się swoją pasją i zaprezentować własną wizję dzielnicy, która w jego pracy nabrała nowego wymiaru – miejsca nowoczesnego, ale i zachowującego elementy dawnej struktury.

Każdy z nas inaczej postrzega miejsce, w którym żyje. Ważne jest jednak to, aby mu się przyglądać i aby na co dzień wyobrażać sobie, jak chcielibyśmy żeby ono wyglądało i jakie funkcje pełniło.

Prezentowana wizja ma na celu pobudzić naszą wyobraźnię – nas, jako mieszkańców, którzy nie tylko oczekują zmiany, ale i sami dbają o miejsce, w którym żyją.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 do końca kwietnia. Galeria „Pasji” organizowana jest w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Miasta Częstochowa oraz projektu „Stare Miasto – Nowe Życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
Nawigacja
© Copyright 2023 Fundacja Chrześcijańska "Adullam"
design: Daniel Malinowski
Scroll to Top
Skip to content