ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa

biuro@adullam.pl

+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30

Rytm serca to rytm życia

Światowe Dni Trzeźwości, które przypadają na dzień 15 kwietnia, stały się przyczyną akcji profilaktycznej, w czasie której mieszkańcy Starego Miasta wystartowali w sportowej rywalizacji, aby pokazać, że pasja do zdrowego stylu życia służy zapobieganiu uzależnieniom. Inicjatorem wydarzenia był Klub Abstynenta „Droga do wolności” w ramach Porozumienia „Częstochowa – mówimy NIE uzależnieniom i Przemocy” i OSL Stare Miasto, działający w ramach Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”.

Akcja „Serce bije w rytmie zdrowia” odbyła się na terenie boiska Szkoły Podstawowej nr 35. Jej głównym punktem była sztafeta dla dzieci, młodzieży i ich bliskich, którzy bardzo chętnie wzięli udział w tym symbolicznym biegu. W czasie sztafety przekazywane były kolorowe pałeczki, symbolizujące najważniejsze elementy zdrowego życia, o które powinniśmy dbać każdego dnia – m.in. miłość, pozytywne myślenie, regularny ruch, zdrowy sen czy odkrywanie i realizację własnych pasji.

Zamysłem do zorganizowania wydarzenia było podniesienie świadomości społecznej w zakresie zagrożeń związanych z alkoholizmem oraz z jego skutkami jak: zaburzenia  prawidłowego funkcjonowania rodziny. Uzależnienie alkoholowe powoli niszczy i zabija życie całych rodzin, w tym bezbronnych dzieci, jak również degraduje poziom życia społecznego.

Nad profesjonalnym przebiegiem sztafety czuwał Klub Ludzi Aktywnych „Zabiegani” i Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej działający przy Agencji Rozwoju Regionalnego. O bezpieczeństwo uczestników zadbał Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie „RESCUE TEAM” i Straż Miejska. Przedstawiciele Sztabu wyjaśniali uczestnikom i zebranym, jak w podstawowy i prosty sposób możemy dbać o nasze zdrowie. Sześć drużyn, które włączyło się w rywalizację symbolizowało to, co możemy i powinniśmy robić każdego dnia. Zatem należy dbać o odpowiednią ilość snu, kochanie i bycie kochanym czy mieć czas na rozwijanie swoich pasji.

Kulminacyjnym momentem było wręczenie medali przez panią Ewę Jaguścik z Porozumienia „Częstochowa – mówimy NIE uzależnieniom i przemocy” oraz prezes Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” Elżbietę Ferenc. Sprawiło to wiele radości wszystkim uczestniczącym – dzieciom oraz dorosłym, i było wzruszającym momentem akcji. Na zakończenie, po posiłku z grilla, dzięki kreatywności uczestników przygotowano drzewo rymów dotyczących zdrowego trybu życia i wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcia, które uchwyciło uśmiechnięte twarze i bijące w rytmie zdrowia papierowe serca, przygotowane specjalnie na tę okazję przez Miejskie Przedszkole nr 21 oraz Świetlicę „Skrawek Nieba”.

Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Gminę Miasto Częstochowa pt. Klub Abstynenta „Droga do wolności” oraz działań organizowania społeczności lokalnej prowadzonych w zakresie zadania publicznego zleconego przez Gminę Miasto Częstochowa, w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe  Życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
Nawigacja
© Copyright 2023 Fundacja Chrześcijańska "Adullam"
design: Daniel Malinowski
Skip to content