ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa

biuro@adullam.pl

+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30

Wspólne świąteczne śniadanie

Zrozumienie i wrażliwość na drugiego człowieka – taka atmosfera panowała podczas tegorocznego „Śniadania Wielkanocnego”, które w Wielką Sobotę w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych zgromadziło blisko 400 osób. Uczestnicy spotkania, zaproszeni goście oraz wolontariusze wzięli udział w spotkaniu – przez swój charakter – niezwykłym.

Idea spotkań świątecznych powstała pięć lat temu z inicjatywy naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Adriana Starońka, których zamysłem było wspólne spotkanie osób, które z różnych przyczyn w okresie świątecznym czują się samotne. Święta nie są czasem smutku, ale radości, czasem spotkań przy rodzinnym stole wśród bliskich osób. Celem tegorocznego „Śniadania Wielkanocnego”, organizowanego przez Fundację Chrześcijańską „Adullam”, było objęcie wsparciem osób starszych, samotnych i potrzebujących, przebywających na terenie miasta Częstochowy, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i bytowej, niezaradnych życiowo i społecznie, bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, osób uzależnionych. Początkowo spotkania świąteczne odbywały się na zewnątrz, w przestrzeni miejskiej. Od trzech lat miejsca użycza Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego – jako jeden z członków Partnerstwa „Stare Miasto – Nowe Życie”.

 

Jedna impreza – wielu organizatorów

 

„Śniadanie wielkanocne” jest wspólnym dziełem wielu organizacji, instytucji i osób prywatnych. Ogrom przedsięwzięcia byłby nie do udźwignięcia przez jednego organizatora, stąd włączenie się Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”. Efekt, jak co roku, przerósł nasze oczekiwania. A co najważniejsze wywołał radość i szczęście wśród osób, które uczestniczyły w śniadaniu. Na pierwszy rzut oka zachwyt wywołała pięknie udekorowana sala, co było zasługą Miejskiego Przedszkola nr 17 im. Siedmiu Krasnoludków (wykonanie dekoracji na ściany i drabinki), Stowarzyszenia „Canis e Catus” (przygotowanie świątecznych doniczek na stoły), firma Manager (przygotowanie dekoracji w postaci haseł – myśli), Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku i rodzinie DLA RODZINY (użyczenie sztalug na potrzeby dekoracji), firma HARIT – Krzysztof Bednarek (przygotowanie życzeń świątecznych na stoły w imieniu Partnerstwa), Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21” (przygotowanie stroików na stoły i serwetek dla uczestników). Dla każdego uczestnika przygotowane zostało odświętne nakrycie stołu, talerz ze świątecznymi potrawami oraz girlandy świąteczne (przygotowane przez Miejskie Przedszkole nr 17, dzieci i młodzież ze świetlicy Skrawek Nieba oraz Szkoły Podstawowej nr 12, Filę nr 16 i 18 Biblioteki Publicznej im. dr Władysława Biegańskiego oraz seniorów z klubu „Złote Lata”, uczestniczących w działaniach organizowania społeczności lokalnej). Za przygotowanie podestu, stołów i krzesełek na sali odpowiedzialni byli mieszkańcy Schroniska dla mężczyzn prowadzonego przez Fundację „Adullam”, pracownicy Fundacji i Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że Dom i Wnętrze”, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego,  Klub Ludzi Aktywnych „Zabiegani”, Fundacja Integracji Społecznej „Feniks” i TSKŻ Oddział Częstochowa. Za część kulinarną w dużej mierze odpowiedzialni byli wolontariusze i pracownicy Fundacji, którzy na co dzień przygotowują obiady dla potrzebujących mieszkańców Częstochowy. Tu trzeba podkreślić niesamowitą dbałość o jakość i podanie posiłków, które w całości świadczyły o odświętnym charakterze spotkania. Wsparciem dla nich byli wolontariusze (m.in. młodzież ze Świetlicy „Życie poza szkołą”, osoby prywatne i członkowie stowarzyszenia Rescue Team), którzy pomagali rozdawać posiłki na sali oraz wydawać paczki świąteczne. Paczki świąteczne były przygotowane dzięki dofinasowaniu z Gminy Miasto Częstochowa oraz dzięki wsparciu darczyńców: Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, Fundacji Świętego Barnaby, Stowarzyszeniu Wzajemnej Pomocy „Agape”.

Jak co roku, nie zabrakło również oprawy artystycznej. Specjalnie dla przybyłych gości odbyła się premiera spektaklu teatralnego pt. „Trzy drzewa”, którego wykonawcami były dzieci i młodzieży ze świetlicy „Życie poza szkołą”. O oprawę muzyczną zadbali mężczyźni ze schroniska „Adullam” i członkowie Klubu Abstynenta „Droga do wolności”. W czasie posiłku świątecznego, który odbywał się przy wspólnych stołach, atmosferę radosnego oczekiwania wprowadziła grupa muzyczna ze wspólnoty „Słowo wiary”.

Nad bezpieczeństwem osób zaproszonych na „Śniadanie wielkanocne” czuwała Straż Miejska i Sztab Ratownictwa i Łączności „Rescue Team”, oraz obsługujący wejście i wyjście pracownicy Sekcji ds. Przeciwdziałania Bezdomności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, firma Telsat.tv i Towarzystwo Przyjaciół Częstochowy.

O przygotowanie fotorelacji z wydarzenia zadbali: Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W. S. Reymonta, Zespół Szkół im. B. Prusa, firma RM Group oraz lokalne media.

 

Wrażenia i plany na przyszły rok

 

Decyduje tutaj konieczność i potrzeba. Konieczność rozumiana poprzez organizację spotkania jako ważnego wydarzenia w okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne. Spotkanie, które uwrażliwia i buduje uważność na osoby, które żyją obok nas – potrzebujące pomocy, choć nie zawsze o nią proszące, osoby starsze, samotne, chore, niepełnosprawne, niezaradne życiowo, bezdomne i uzależnione. Potrzeba jest przede wszystkim niesienia miłości, tej małej cząsteczki, która wypełniając każde działanie, pozostawia w nas odrobinę dobra.

Wydarzenie organizowane odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, który złożył zebranym życzenia świąteczne.

 

 

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
© Copyright 2023 Fundacja Chrześcijańska "Adullam"
design: Daniel Malinowski
Skip to content