Historie o zakopanym pomniku i drzewie starym jak dinozaury

Nasi seniorzy korzystają z pięknej jesiennej aury, dopóki trwa. Ostatnio wybrali się na kolejny spacer połączony z zajęciami historycznymi.


Takie przechadzko-warsztaty dla członków klubu seniora „Złote lata”, działającego przy Adullam, organizowane są w ramach programu Nowe FIO. Prowadzi je dr Juliusz Sętowski, szef Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Tym razem zabrał nas do powstałego w 1923 r. Parku Narutowicza. Odszukaliśmy pomnik patrona w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 22, a dr Sętowski przypomniał nam sylwetkę pierwszego prezydenta międzywojennej Polski. Jego pomnika w Częstochowie też: mieszkańcy miasta podczas II wojny światowej ukryli obelisk przed hitlerowcami, zakopując go w ziemi.

Wspominki z dawnych lat w przerwie spaceru

Spacerując po parku, seniorzy dokładali własne opowieści do historii oficjalnej. Wspominali, jak park wyglądał w czasach ich młodości, gdy grali tu w piłkę, bawili się na potańcówkach, spacerowali z dziećmi…

Spacer był też okazją do przyjrzenia się drzewom

Warsztaty historyczne przekształciły się w którymś momencie w spontaniczną lekcję botaniki, rozpoznawaliśmy bowiem rosnące w parku drzewa. A występują one w wielu gatunkach: kasztanowce, cisy, dęby, platany, topole, buki, jesiony i graby (ponoć dawniej robiono z nich najlepsze „grabie”, czyli trzonki narzędzi ogrodniczych).

Seniorzy sprawdzili: trzeba co najmniej czterech osób, by objąć pień wiekowego klonu

Seniorzy sprawdzili, ile osób trzeba, by objąć pień stuletniego klonu. Prawdziwym przeżyciem było odnalezienie metasekwoi chińskiej. To gatunek, który pamięta czasy dinozaurów i prawie wyginął razem z nimi; przetrwał dzięki odnalezieniu nasion w stanowiskach reliktowych w Chinach. W Parku Narutowicza mamy prawdopodobnie jedyny taki okaz w Częstochowie.

Metasekwoja chińska – prawdopodobnie jedyny okaz tego gatunku w Częstochowie. Zdjęcia Katarzyna Dędek

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
Scroll to Top
Przejdź do treści