Po raz siódmy na Starym Mieście odbędzie się piknik sąsiedzki „Przystanek Warta”. Impreza o charakterze integracyjnym, po raz kolejny będzie podkreślała walory najstarszej dzielnicy Częstochowy. Tym razem hasło przewodnie „Różnorodność bogactwem Partnerstwa” pokazuje siłę jaka tkwi w zbiorowym działaniu dla wsparcia jednego celu – podkreślenia walorów Starego Miasta i jego kulturowej historii.
W tym roku piknik odbędzie się 26 sierpnia na terenie zielonym przy Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych przy ulicy Targowej 29, start o godzinie 16.00. Od samego początku pomysł na organizowanie pikniku o charakterze edukacyjnym powstaje na spotkaniu Partnerstwa na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”. „Na każdym spotkaniu omawiamy wnikliwie nasze akcje. Przyglądamy się tematom czy nastrojom, które wybrzmiewają w społeczności lokalnej Starego Miasta. To jest w zasadzie konieczne, bo wszyscy działamy z potrzeby i energii serca. W tym roku wydarzenia wojenne na Ukrainie, napięta sytuacja społeczna i ekonomiczna pokazały nam kierunek pikniku. Spojrzeliśmy na wszystkie podmioty, które go tworzą, o tak różnym profilu działania i znajdujące wspólny dialog i chęć realizacji działań” – podkreśla Elżbieta Ferenc, prezes Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”.
Wiele z działań jest nastawionych na uwypuklanie architektonicznych walorów dzielnicy, przypominają o tragicznej historii mieszkańców wpisanej w tereny getta, mobilizują i wspierają mieszkańców do aktywności społecznej. Tutaj przykładem są spacery z dr Juliuszem Sętowskim, które gromadzą wielu chętnych, a bogactwo opowieści o Starym Mieście okazuje się niewyczerpane. Partnerstwo „Stare Miasto – Nowe Życie” to także kierowanie działań do najmłodszych, czego przykładem jest akcja „Czytanie w bramie”. W tym roku bohaterem „Czytania w bramie” jest Michał. Autorka Elżbieta Zubrzycka w książce „Sekrety Michała. Czasem pozory mylą” pokazuje jak łatwo dotknąć wrażliwości młodego człowieka i źle go ocenić.
Piknik sąsiedzki „Przystanek Warta” to przestrzeń, gdzie mogą zaprezentować się członkowie Partnerstwa i pokazywać siłę wspólnych działań. „Przy organizacji pikniku przede wszystkim myślimy o mieszkańcach tej wyjątkowej dzielnicy, aby ich wesprzeć i pokazać im, jak dla wielu osób to miejsce jest wyjątkowe. W namiotach prezentują się podmioty, które działają na rzecz odczarowania wizerunku dzielnicy. Pokazujemy w ten sposób, że siła tkwi w różnorodności” – dodaje Elżbieta Ferenc.
W planie tegorocznego pikniku będą występy muzyczne, m.in. pochodzącej z Ukrainy Ludmiły Kostereckiej, która przeprowadzi nas przez znane motywy muzyczne z odpowiednim temperamentem i wyczuciem. W namiotach będzie można dowiedzieć się więcej o komunikacji bez przemocy, wziąć udział w quizach, warsztatach plastycznych dla dzieci i dla dorosłych. Scenę oprócz występów muzycznych, wypełni też część artystyczna nawiązująca do komunikacji, dialogu opartego na równości i wsparciu wobec drugiego człowieka.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców – Częstochowa.