Świetlica z elementem socjoterapii dla dzieci i młodzieży „Życie poza szkołą” w formie opiekuńczo-wychowawczej z elementem socjoterapii (stacjonarnej) i podwórkowej
Nasza Świetlica „Życie poza szkołą” od 2023 roku jest prowadzona w dwóch formach: opiekuńczo-wychowawczej z elementem socjoterapii (stacjonarnie) i podwórkowej. Świetlica „Życie za szkołą” jest z nami od samego początku istnienia Fundacji. Naszym głównym celem jest wszechstronne wsparcie rodzin poprzez zapewnienie opieki i działań wychowawczych dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 18 lat. Skupiamy się na przeciwdziałaniu patologiom, zwłaszcza problemom związanym z uzależnieniami. Program zajęć kładzie nacisk na kreatywność, jednocześnie dbając o ich edukacyjny charakter. W trakcie zajęć świetlicowych uczestniczyło 29 dzieci pochodzenia Ukraińskiego. W świetlicy prowadzonej w formie opiekuńczo-wychowawczej z elementem socjoterapii realizowane są następujące programy terapeutyczne:
1. Program „Wolni od uzależnień” to nasza inicjatywa mająca na celu zapobieganie uzależnieniom, w tym od środków psychoaktywnych, poprzez pogadanki, spotkania i warsztaty, w tym teatralne.
2. Program „Zdrowo i wesoło” oferuje zajęcia uczące dzieci i młodzież, jak organizować wolny czas (gry i zabawy), poprawiać sprawność fizyczną (zajęcia sportowe), zdrowego odżywiania (zajęcia kulinarne), odkrywać miasto i region, oraz uczestnictwa w zajęciach teatralno-tanecznych.
3. Program „Jestem ręką, która pomaga” zachęca młodzież w wieku 13-18 lat do angażowania się w wolontariat i pomoc innym.
4. Program „Mikołaj z ulicy Krakowskiej” promuje integrację środowiskową i aktywizację społecznej, łączy rodziny i ucząc zasad integracji z dziećmi, w tym z niepełnosprawnością, pieczy zastępczej oraz dorosłymi członkami rodzin.
5. Program „Bezpieczny Internet” uświadamia dzieci, młodzież i rodziców o zagrożeniach w Internecie oraz uczy bezpiecznego korzystania z niego, a także obsługi programów komputerowych.
6. Program „Jestem odpowiedzialnym rodzicem” wspiera rodziców i opiekunów w procesie wychowania dzieci, poprawiając pozycję dziecka w rodzinie poprzez naukę skutecznej komunikacji.
7. Program zajęć wyrównawczych pomaga dzieciom i młodzieży z trudnościami w nauce, wyrównywanie braków edukacyjnych, eliminowanie niepowodzeń szkolnych oraz wspieranie indywidualnego rozwoju każdego dziecka.
Świetlica ma również odłam w postaci „Świetlicy podwórkowej”
Skierowana dla dzieci i młodzieży (w wieku 6-18 lat). Celem świetlicy podwórkowej jest pozytywne wpływanie na życie dzieci i młodzieży wychowujących się na miejskich ulicach i podwórkach. Działania te obejmują profilaktykę, towarzyszenie i motywowanie, zmianę postaw społecznych, organizowanie zachowań ryzykownych, redukcję szkód, integrację społeczną, nie formalną edukację, mediację i współpracę, a także wpieranie rodzin poprzez objęcie dzieci opieką. Nasi wychowawcy podwórkowi prowadzą patrole terenowe, poznając otoczenie i miejsce, gdzie dzieci spędzają najwięcej czasu. Nawiązują kontakt, zdobywają zaufanie i budują relacje z podopiecznymi. Organizują spotkania dostosowane do wieku, predyspozycji i zainteresowań dzieci oraz lokalnych uwarunkowań, takie jak gry i zabawy sportowe, turnieje piłki nożnej i koszykowej na boisku itp. W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dzieci, podejmujemy odpowiednie działania we współpracy z rodzicami, pedagogami szkolnymi, Strażą Miejską i innymi instytucjami, aby zapewnić pomoc i wsparcie.
W naszej świetlicy dzieci i młodzież mogą codziennie liczyć na smaczny posiłek. Dodatkowo, w miarę naszych możliwości, zapewniamy im odzież odpowiednią do pory roku oraz uzupełniamy ich wyposażenie szkolne.
Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem dni wolnych od pracy) w godzinach od 14.00 – 18.00, a w czasie wakacji oraz ferii zimowych zajęcia odbywają się od godz. 9.00 do 13.00 i kończą obiadem w stołówce charytatywnej Fundacji.
Kontakt:
Świetlica z elementem socjoterapii dla dzieci i młodzieży „Życie poza szkołą” w formie opiekuńczo-wychowawczej z elementem socjoterapii (stacjonarnej) i podwórkowej
ul. Krakowska 34, 42-202 Częstochowa
- All
- Świetlica
– Widzę! Widzę! – rozległy się nagle okrzyki na podwórku Adullam. Wybiegła na nie gromada dzieci wpatrzona w… pudełka po butach skierowane ku niebu. I nie były to żadne psikusy tylko poważna lekcja optyki i fotografii. W fundacji Adullam na dzieci i młodzież czekają różne zajęcia, m.in. w ramach programu Nowe FIO. Ich uczestnicy poznają tajniki robienia zdjęć i opowiadania historii za pomocą fotografii. Lekcji udzielają im Robert…
Już od południa kręciły się po fundacji tygrysek, świnka, miś, biedronka, żyrafa, panda i śnieżna pantera. Dzieci przebierając się uczciły dwie okazje – Światowy Dzień Zwierząt i dzień otwarty naszej świetlicy. Placówka wsparcia dziennego dedykowana dzieciom, znana jako świetlica „Życie poza szkołą” funkcjonuje przy Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” od ponad 30 lat. Dni otwarte służą poznaniu jej działalności przez osoby z zewnątrz, być może zainteresowane zapisaniem tu swoich pociech.…
Fundacja Chrześcijańska „Adullam” od ponad 30 lat prowadzi placówkę wsparcia dziennego dedykowaną dzieciom, znaną jako świetlica „Życie poza szkołą”. Miejsce to będzie miało w piątek 4 października swój dzień otwarty. Zapraszamy wszystkich: poznajcie nas! Dni otwarte organizuje się po to, by można było obejrzeć jakieś miejsce – w naszym wypadku świetlicę – i w efekcie, jeśli nam się spodoba, zapisać do niej dziecko. Przy czym to ostatnie nie…