Stołówka charytatywna
Od początku istnienia Fundacji, Stołówka charytatywna jest jednym z naszych kluczowych działań. „Celem działalności Fundacji jest niesienie wszechstronnej pomocy osobom, rodzinom, środowiskom upośledzonym społecznie, materialnie, zdrowotnie, a zwłaszcza zagrożonym ubóstwem”. Cel ten zapisany jest
w Statucie Fundacji realizujemy min. poprzez prowadzenie stołówki charytatywnej.
Codziennie przygotowujemy i wydajemy ponad 500 dwudaniowych obiadów wraz z pieczywem dla osób i rodzin (w tym dzieci) będących w trudnej sytuacji socjalnej, ubogich, niezaradnych życiowo, niepełnosprawnych, bezrobotnych, bezdomnych, zagrożonych bezdomnością, długotrwale chorych, bezradnych
w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego, itp.
Korzystając ze stołówki można zjeść obiad na miejscu lub zapakować w pojemniki i zjeść w domu. Dodatkowo wśród zgłaszających się po pomoc rozdzielany jest chleb, słodkie wypieki i inne artykuły spożywcze otrzymywane od darczyńców. Stołówka czynna jest przez 6 dni w tygodniu (z wyłączeniem dni świątecznych i niedziel). W niedzielę i święta obiady przygotowywane są dla mieszkańców Schroniska „Adullam” przy ul. Krakowskiej 34 i Legionów 50A.
Również od poniedziałku do piątku wydawane są posiłki dla dzieci i młodzieży ze świetlicy „Życie poza szkołą”. Zimą w czasie niskich temperatur posiłki przygotowywane są również dla osób korzystających z Ogrzewalni Miejskiej oraz osób bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych (np. pustostany, ogródki działkowe, parki itp.) gdzie posiłki dowożone są przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie przez Straż Miejską – zwłaszcza w nocy.
Od 2012 roku Fundacja wydaje również posiłki osobom, będącym klientami pomocy społecznej w ramach realizowanego przez gminę wieloletniego programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. Teraz ten program się nazywa „Posiłek w szkole i w domu na lata 2019-2023”i przedłużenie projektu „Posiłek w szkole i w domu na lata 2024-2028” Program jest wsparciem finansowym gmin w zakresie realizacji zadań własnych o charakterze obowiązkowym. Program ten jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie:
– wsparcia finansowego gmin w wypełnianiu zadań własnych o charakterze obowiązkowym,
– poprawy poziomu życia rodzin o niskich dochodach,
– poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży,
– kształtowania właściwych nawyków żywieniowych.
Gmina może powierzać zadania własne organizacjom pozarządowym np. w trybie zamówień publicznych, podpisując z nimi umowy na realizację tych zadań. Nasza Fundacja podpisała umowę z Gminą Miasto Częstochowa, która w tym zakresie reprezentuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS). Na mocy tej umowy, Fundacja przygotowuje i wydaje posiłki w formie obiadów od poniedziałku do soboty, a na niedzielę i dni świąteczne- suchy prowiant. Posiłki są dostarczane podopiecznym MOPS na podstawie wydanych decyzji administracyjnych.
W ramach umowy z MOPS Fundacja od lutego 2016 roku realizuję usługę w formie cateringu (dowozu), z której korzystają osoby chore, w podeszłym wieku lub z niepełnoprawnościami itp przez 6 dni w tygodniu (od poniedziałku do soboty) jednodaniowych gorących posiłków a na niedzielę i dni świąteczne posiłków w formie suchego prowiantu dla osób z terenu Gminy Miasta Częstochowa.
Dość dużą grupę, korzystających z posiłku na stołówce charytatywnej Fundacji, osób (do 50 dziennie) stanowią osoby nieujęte w prowadzonej przez nas ewidencji wydanych posiłków. Na ogół są to osoby bezdomne. Zdarzają się również rodziny z dziećmi, dla których otrzymany w stołówce posiłek stanowi najważniejsze danie w ciągu całego dnia.
Naszym celem jest nie tylko zaspokojenie podstawowej potrzeby jedzenia, ale również zrozumienie przyczyn trudnej sytuacji osób, którym pomagamy, aby wspólnie znaleźć drogę do lepszej przyszłości.
W procesie przygotowywania posiłków uczestniczą pracownicy fundacji, osoby zatrudnione w ramach klauzuli społecznej, realizujące Indywidualne Programy Zatrudniania Socjalnego w ramach Centrów Integracji Społecznej oraz wolontariusze, w tym osoby z bezdomności realizujące program ergoterapii (terapii poprzez pracę).