W działaniu razem jest największa siła

Na tegorocznym pikniku sąsiedzkim „Przystanek Warta” wspólne działanie przejawiało się na wielu poziomach, i w wielu osobach. Mieliśmy na scenie dzieci, młodzież i dorosłych – wszyscy pokazywali swoje talenty. Tegoroczne hasło pikniku „Różnorodność bogactwem Partnerstwa” celowało w wielokulturowość Starego Miasta, ciekawość talentów i pasji oraz naukę akceptacji faktu, że każdy z nas jest inny.

Partnerstwo „Stare Miasto – Nowe Życie” to grupa różnorodna pod wieloma względami. Zrzesza organizacje pozarządowe, instytucje miejskie, sektor biznesu, osoby prywatne. Wszystkim przyświeca jeden cel – oddolne działania na rzecz Starego Miasta i zmiana jego obrazu w oczach mieszkańców i mieszkanek Częstochowy. Szereg działań, które podejmowane są od 2014 roku aktywowało społeczność lokalną w kontekście działań na rzecz poprawy infrastruktury (np. wnioski składane w ramach budżetu obywatelskiego), promocji czytelnictwa (akcja „Czytanie w bramie”), historii i dziedzictwa kulturowego Starego Miasta (działania Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Oddział Częstochowa).

Piknik sąsiedzki „Przystanek Warta” organizowany przez Partnerstwo od 7 lat to ukłon w stronę osób, stowarzyszeń, instytucji, które tworzą lokalną społeczność. Tak mocno wybrzmiewające tegoroczne hasło – „Różnorodność bogactwem Partnerstwa” zachęciło uczestników i uczestniki do wzbogacenia się o wiedzę z wielu dziedzin, także poznanie kultury i tradycji ukraińskiej. W Częstochowie od wielu miesięcy przebywają rodziny, które w naszym mieście znalazły schronienie przed wojną i potrzebują oni integracji i wsparcia.
Poziom kulturalny tegorocznego pikniku to występy artystyczne. Najpierw sceną zawładnęli najmłodsi – czyli dzieci i młodzież ze świetlicy „Życie poza szkołą”, które pod okiem Ludmiły Kostereckiej i Moniki Kameli zaśpiewały piosenki w języku polskim i ukraińskim. Zaraz po ich występie dla zebranych zagrała Sofia Mokra, która szlifuje swój talent pod okiem nauczycielki Ludmiły Kostereckiej. Z barwnym występem pojawiła się na scenie Wiktoria Naumec, młoda Ukrainka, która wraz z rodziną znalazła schronienie w Częstochowie. Pokaz tańca brzucha w jej wykonaniu to efekt kilkuletniej pracy oraz klasy mistrzowskiej i sędziowskiej, którą posiada w tej dziedzinie. Dalej muzycznie było bardzo lokalnie. Spod Częstochowy przyjechał zespół „Wrzosowianie” zespół folklorystyczny i zaśpiewał ludowe pieśni, znane wielu uczestnikom i uczestniczkom pikniku. Następnie przenieśliśmy się w irlandzkie rytmy, dzięki występowi zespołu „Celtomania” – grupa młodych ludzi, których łączy zamiłowanie do tańca.

Perełką na scenie był występ tria – Dariusz Wójcik, Jacek Szymański, Rafał Lewandowski – niezwykli muzycy w występie „Muzyka mojej duszy” koncert muzyki świata. Ze sceny zabrzmiały takie szlagiery jak: „Góralu czy ci nie żal” Antoniego Rutkowskiego, „Ninon” z filmu „Zdobyć cię muszę” Bronisława Kapera czy „Hevenu Shalom Alejchem” – tradycyjna pieśń żydowska.
Lokalnie na festynie prezentowali się przedstawiciele wielu organizacji i stowarzyszeń. Na terenie pikniku zaprezentowała się firma Hegelmann Transporte sp z o.o. z siedzibą w Częstochowie. Najmłodsi (i nie tylko) mogli zobaczyć od środka samochód transportowy, a nieco starsi zostawić w nim dary, które zostaną przekazane dla wsparcia osób, które zostały podczas wojny na Ukrainie. Na scenie z pokazem tresury psów wystąpił Grzegorz Mieszczanin ze Szkoły Szkolenie Psów Street Dogs, który od 2010 roku zajmuję się szkoleniem pupili. W namiotach była szeroka oferta edukacyjna – m.in. Szkoły Podstawowej nr 12, Miejskich Przedszkoli z terenu Starego Miasta nr 17, 21, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział w Częstochowie, Sztab Łączności i Ratownictwa Rescue Team. Każdy z partnerów i partnerek prezentował ofertę, rozwijał pasję i ciekawość swoją działalnością – pokazując że różnorodność nie jest żadną barierą.

Darczyńcami „Przystanku Warta” byli:

Hegelmann Transporte Sp. z o.o. z Częstochowy
Galeria Jurajska
Strefa Energetyczna partner Energa obrót
Firma Budokart
Firma Bomet, pan Andrzej Bociański
Agencja Rozwoju Regionalnego
Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej
Drukarnia Harit
Regionalny Ośrodek Kultury
Hurtowania Anna
Włodzimierz Gidziela
Marek Matysiak firma Miximport

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Oddział w Częstochowie.

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
10196
Scroll to Top
Skip to content