Piknik „Przystanek Warta”, przypadający na 25 sierpnia, tj. ostatni piątek wakacji, wypełnił parking Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego. Miejsce jest szczególne, ze względu na bliskość rzeki Warty oraz lokalizację budynku Wodociągów – jednego z najdłużej działających przedsiębiorstw na Starym Mieście. Piknik odbył się pod honorowym patronatem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka.
Zorganizowany jako działanie w ramach projektu „Zmieniając dziś, projektujesz lepsze jutro”, współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej, którego realizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie. Na początku pikniku prezydent miasta oraz prezes Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Bogusław Puch wbili na skwerze koło parkingu ekologiczną tabliczkę otrzymaną od stowarzyszenia „Canis e Catus”, w bardzo sympatyczny sposób przypominającą mieszkańcom o sprzątaniu po swoich pupilach.
Tegoroczna impreza skierowana była do mieszkańców Częstochowy, a szczególnie dzielnicy Stare Miasto. Swoim klimatem nawiązywała do świetności przemysłowej naszego miasta – lat 20. i 30. XX wieku, tj. okresu dwudziestolecia międzywojennego. Piknik pokazał walory zróżnicowanego kulturowego miasta i klimat Częstochowy w tamtym okresie: dawny handel i rzemiosło (stragany odpowiadające poszczególnym branżom, z nazwami, które istniały naprawdę), stroje i muzykę z tamtych wyjątkowych, barwnych lat. Jako organizatorom zależało nam, aby przybliżyć historię Częstochowy oraz najstarszej jej dzielnicy – Starego Miasta (zdjęcia i informacje ze zbiorów mieszkańców, Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy działającego przy Muzeum Częstochowskim – pana Juliusza Sętowskiego; Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów oraz Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych), które prezentowane były w Kinie „Tęcza”, dzięki uprzejmości partnera Telsat.tv. W „Fabryce Mebli Giętych” odwiedzający mogli przysiąść przy zabytkowym stole (o renowację mebli podpytując przedstawiciela spółdzielni socjalnej „Jasne, że Dom i Wnętrze”), przeczytać „Gońca Częstochowskiego” lub obejrzeć unikatową pocztówkę ze Starego Miasta (wykonaną przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów). W „Karczmie” można było pożywić się daniami sprzed lat oraz najsłodszą pod słońcem (bo wydaną ze szczerym uśmiechem!) watą cukrową, dzięki zaangażowaniu grupy wolontariuszy naszej Fundacji. A tuż obok, szybko ugasić pragnienie pyszną wodą z saturatora, którą częstowało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
Uchwycenie klimatu Stare Miasta sprzed wieku było możliwe dzięki wsparciu wielu Przyjaciół i Partnerów – firmy Manager (która przygotowała banery w formie klisz ze zdjęciami oraz zadbała o stylizację mimów), firmie HARIT – Krzysztof Bednarek (która przygotowała banery na namioty tematyczne oraz wydrukowała niepowtarzalnego „Gońca Częstochowskiego”. Za przygotowanie modelek do występu, czyli młodzieży ze świetlicy „Życie poza szkołą” pragniemy podziękować Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z ulicy Przechodniej – pokaz mody i fryzur retro był niesamowity. Za ruch sceniczny naszych dziewczyn odpowiadała pani Barbara Tryba, która w odpowiedni sposób wspiera młodzież w ich przygotowaniach. Młodsi uczestnicy pikniku dzięki uprzejmości Art Studia Ka2 mogli skorzystać z przebieralni strojów i malowania twarzy. Z atrakcjami dla najmłodszych pomógł nam zawsze nieoceniony i gotowy do wsparcia radny miasta Dariusz Kapinos. Dzięki niemu na placu pojawił się dmuchany plac zabaw i eurobungee.
Na „Przystanku Warta” mogliśmy podziwiać występ młodych tancerzy z Akademii Tańca A+S, którzy swoją gracją i wdziękiem oczarowali zebranych. Ci, którzy aktywnie przemieszczali się między stoiskami mogli znaleźć chwilę wytchnienia w „Salonie Czesania i Manicure”, który prowadziło stowarzyszenie „Dla Rodziny” lub w Fabryce Mydeł i Świec Broniatowskiego, prowadzonej przez Fundację Integracji Społecznej „Feniks”. A nieopodal sztuką dostępną tętniło stoisko Regionalnego Ośrodka Kultury, w którym każdy uczestnik pikniku mógł wykonywać kwiaty z bibuły według własnego pomysłu.
Jeżeli komuś było mało muzycznych uniesień sprzed niemal wieku, mógł zatańczyć i zaśpiewać przy akompaniamencie, grającego na akordeonie Tadeusza Porzyckiego z lokalnego Biura Turystycznego „Piast Tourist”. Dla przeciwwagi muzycznej wystąpił, stawiający pierwsze pewne kroi na drodze muzycznej kariery, Tymek Brzeziński, prezentując gościom własny repertuar. Za zaangażowanie dziękujemy również Hufcowi ZHP Częstochowa, który przygotował dla dzieci i młodzieży grę terenową. Wszyscy uczestnicy pikniku mogli skorzystać z przejazdu motocyklem, dzięki wsparciu i udziale w pikniku grup Jura Riders i Young Riders.
Imprezę poprowadził Arkadiusz Kluba od kilku lat związany z Fundacją i wspierający różne inicjatywy od strony muzycznej. Podczas wielu wydarzeń dał nam się poznać przede wszystkim jako czarujący i uśmiechnięty człowiek, wrażliwy na ludzką krzywdę. Arkadiusz Kluba muzyką wypełnił całe swoje życie. Od najmłodszych lat, kiedy rozwinął się jego talent, szukał możliwości żeby śpiewać. Począwszy od występów rodzinnych, aż po udział w „Szansie na sukces” i wygranie odcinka, podczas którego wykonał utwór Czarno-Czarnych.
Piknik został zorganizowany przez Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”, przy aktywnym udziale lokalnych przedsiębiorców.