Co zdobi człowieka?

Magazyn odzieży to jedno z najbardziej rozpoznawalnych działań, które jest pomostem między mieszkańcami i mieszkankami Częstochowy, a osobami które statutowo wspiera Fundacja Chrześcijańska „Adullam”. Zapotrzebowanie w tym zakresie jest bardzo duże, stąd często zwracamy się w dodatkowych zbiórkach, wpisach w mediach społecznościowych o przekazywanie ubrań, które mogą zyskać „drugie życie” … i tutaj niejednokrotnie sytuacja zaczyna się komplikować.

„Od kilku miesięcy zastanawiamy się w naszym zespole, jak podejść do tematu zbiórek odzieży. To sprawa delikatna, wymagająca wyczucia, ale przede wszystkim zrozumienia, w jakim celu przekazujemy ubrania” – wyjaśnia Elżbieta Ferenc, prezes Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”.
Dziennie z magazynu odzieży przy ulicy Krakowskiej 34 korzysta kilkadziesiąt osób. Najczęściej są to mężczyźni, stąd największe zapotrzebowanie jest na ubrania męskie takie jak:  koszulki z długim i krótkim rękawem, bluzy dresowe, polary, cienkie swetry i koszule flanelowe, spodnie jeansowe lub inne codzienne z długimi i krótkimi nogawkami, spodnie dresowe, kurtki, paski do spodni, wygodne obuwie sportowe, zimowe lub letnie. Przyjmujemy także ubrania dla kobiet i dzieci oraz drobny sprzęt gospodarstwa domowego. „Jednym słowem przyjmujemy takie rzeczy, które są podstawowymi jeżeli chodzi o ubranie, i najpotrzebniejszymi w domu – talerze, garnki, kubki, sztućce” – podkreśla Iwona Noga, która pracuje w fundacyjnym magazynie.
„Przez szereg lat wspólnie z darczyńcami wypracowaliśmy model współpracy, obejmujący m.in. charakterystykę osób, które odbierają od nas odzież i inne produkty. Mówiliśmy, w jakiś sposób należy dostarczać do nas ubrania, i w jakim stanie. W ostatnich latach uległo to znacznemu pogorszeniu. Z jakiś przyczyn ten komunikat nie dotarł do niektórych mieszkańców i mieszkanek Częstochowy. Potraktowali nasz magazyn jak śmietnik, i przynosili nam ubrania brudne, niewyprane, podziurawione” – zauważa ze smutkiem Elżbieta Ferenc. Główną dewizą magazynu jest dzielenie się rzeczami z człowiekiem, będącym w potrzebie, tak jak byśmy pomagali sobie. Osoby, które przychodzą do Fundacji po ubrania często mają niski status społeczny, niskie poczucie własnej wartości, niskie dochody, a mieszkania w których żyją nie są wyposażone w podstawowe sprzęty gospodarstwa domowy (np. pralka, środki czystości). Dlatego prosiliśmy, i otrzymywaliśmy ubrania wyprane, równo poskładane, bez większych uszczerbków. W ten sposób osoba, która korzysta z ubrań „z drugiej” ręki potraktowana jest godnie. Nikt przecież nie nosi ubrań poplamionych, porozrywanych z widocznymi dziurami. Pytanie dlaczego tak mają chodzić podopieczni naszej, ale i każdej fundacji, która zajmuje się wsparciem osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Z troski o drugiego człowieka zostają zmienione godziny funkcjonowania oraz sposób odbierania przyniesionych rzeczy i ubrań.

Punkt wydawania odzieży

– czynny jest od poniedziałku do piątku od godziny 10.00 do 17.00 (z wyłączeniem dni świątecznych)
– w soboty od godziny 13.00 do 15.00,
– ubrania odbierane są przez pracownika Fundacji i przeglądane na miejscu,
– nie odbieramy rzeczy w niedziele, dni świąteczne (ustawowo wolne od pracy), w czasie Wigilii i Wielkiej Soboty,
– prosimy o niezostawianie rzeczy pod biurem lub na terenie Fundacji w czasie nieobecności osoby odpowiedzialnej za ich odbiór,
– nie przyjmujemy rzeczy brudnych, poplamionych, zmechaconych, podartych, kożuchów, futer, garniturów, rzeczy modnych w minionych dekadach,
– kołder z pierza.

Adres punktu wydawania odzieży się nie zmienił, to siedziba Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” przy ulicy Krakowskiej 34 w Częstochowie.

Udostępnij:

Archiwalne wpisy
Gdzie nas szukać
ul. Krakowska 34
42-202 Częstochowa
+48 34 365 39 46
+48 34 365 38 30
biuro@adullam.pl
Przydatne linki
Scroll to Top
Przejdź do treści